Domácí repelent na komáry a klíšťata

Dnes se s vámi podělíme o vyzkoušené návody, jak si vyrobit svépomoci účinný repelent, proti komárům a klíšťatům. Už naše babičky se v minulosti rády uchylovaly k výrobě přírodních a nezávadných zdrojů, pro ochranu zdraví sebe i rodiny. Návod, který dnes přinášíme, neobsahuje žádné nebezpečné chemikálie.

Co budeme potřebovat – proti klíšťatům

Potřebovat budeme zhruba 200 gramů čerstvých bylinek: ořešák, levandule, citronová tráva, rozmarýn, pelyněk nebo 100 gramů sušených.

Bylinky je možné koupit v potravinách mezi kořením nebo rovnou zamíříme do prodejny s bylinkami. Jako další ingredienci budeme potřebovat velkou lžíci bílého vinného octa a 1 l vody. V hrnci přivedeme vodu k varu – vypneme a odtavíme. Nyní vsypeme rozmarýn případně jiné bylinky a necháme vyluhovat. Počkáme, až směs zcela vychladne. Přecedíme přes sítko či plátěnou utěrku a vmícháme vinný ocet. Nálev nalijeme do nádoby s rozprašovačem a skladujeme v chladu. Než vyrazíme na výlet do přírody, nasprejujeme si tělo, oblečení i obuv.

Repelent proti komárům

  • Koření hřebíček – 30 kusů
  • Alpa – 200ml

Do alpy vložíme hřebíček a necháme do dalšího dne pořádně vyluhovat. Hřebíček se nemusí vůbec vytahovat a můžeme jej klidně nechat v alpě. Ta díky tomu sice získá nahnědlou barvu, ale to není vůbec na závadu. Jestliže se tímto sérem potřeme, komáři nemají žádnou šanci a budou si muset najít novou oběť.

Náš tip

Klíšťatům se můžeme také bránit potíráním se citrónovou šťávou, dostatečnou konzumací vitamínu B a kvasnic. Než vyrazíme do přírody, můžeme také slupnout dva stroužky česneku. Nejspíš to však nebudou jen klíšťata, koho odpudíme. Velmi účinná je kombinace česnekové svačinky a bylinkového spreje, který si vyrobíte podle návodu. Než však přípravek nanesete na pokožku, doporučuje se vyzkoušet nejdříve na předloktí. To z důvodů, abyste zamezili nežádoucí alergické reakci.