Krásné léto na Vltavě plné vodáckých výletů!

Nepsanou tradicí pro Čechy je kromě kutilství, také vodáctví, které prostě a jednoduše milujeme. Asi jen těžko byste hledali někoho, kdo v životě nebyl na vodě. Prostě to k nám Čechům patří.

Oblíbené trasy

Jednou z nejoblíbenějších a vodáky nejnavštěvovanějších destinací jsou jižní Čechy. Své zaručeně dělá také řeka Vltava, která se zde nachází a která patří k jedničce mezi nejen českými vodáky. Pokud máte na plavbu po Vltavě jen jeden den, rozhodně se vám bude líbit úsek zvaný Teplá Vltava, který začíná u obce Lenora až k Nové Peci, tzv. Horní Vltava. Jelikož horní úsek řeky Vltavy prochází národním parkem Šumava, je toto splutí zpoplatněno.

Velká většina vodáků ale začíná svoji plavbu ve Vyšším Brodě, odkud plují cca 5-6 dnů do Českých Budějovic. Těšit se můžete na hustou síť hospůdek, kiosků a kempů po celé trase. Rozhodně nezapomeňte dát si pauzu u břehu v Rožmberku a udělat si výlet na krásný místní hrad. To samé platí také o nádherném Českém Krumlově (celé centrum patří na seznam kulturního dědictví Unesco) a ve Zlaté Koruně musíte povinně navštívit cisterciácký klášter. Mezi Zlatou Korunou a Boršovem stojí určitě za vidění zřícenina hradu Dívčí Kámen.

Vltava stojí za to!

Proč sjíždět právě řeku Vltavu? Jednou z jejích hlavních předností je to, že je splavná po celý rok. Díky přehradě Lipno je zajištěn dostatek vody, ať je počasí jaké chce. Tok řeky je celkem záživný, ale rozhodně se nemusíte bát divokých peřejí. Díky tomu si přijdou na své jak začátečníci, tak i zkušení vodáci. Nesmíme opomenout ani krásy české přírody, kterých v okolí řeky Vltavy je více než požehnaně.

Vodáky nejoblíbenější trasou je úsek Vyšší Brod – Boršov nad Vltavou, který nejčastěji trvá okolo 4 dnů. Samozřejmě lze tento úsek podle potřeby zkrátit, či prodloužit. Nejčastější trasy vypadají takto: 1. den: Vyšší Brod – Kemp Branná (4 hod.)

  1. den: Kemp Branná – Český Krumlov (4 hod.)
  2. den: Český Krumlov – Zlatá Koruna (5 hod.)
  3. den: Zlatá Koruna – Boršov nad Vltavou (5 hod.)

Kánoe nebo raft?

Plánujete sjíždět Vltavu, ale váháte, jestli na kánoi nebo raftu? Ať si vybere jednu nebo druhou možnost, určitě zvažte jednotlivá pro a proti. Výhodou kánoe je její rychlost, snadná ovladatelnost a určitě adrenalin z jízdy, zatímco její nevýhodou je nižší stabilita spojená s možností převrácení a také nižší kapacita lidí, kteří na ní mohou plout. Na druhé straně raft nabízí absolutní bezpečnost, vyšší stabilitu, je vhodný jak pro děti, tak i naprosté začátečníky a kapacita je také vyšší než je tomu u kánoe. Nevýhodou raftu je asi horší ovladatelnost a méně adrenalinu při plavbě (vysoká stabilita).

Oprávněný strach z jezů?

Mnoho vodáků, zejména těch začínajících, má poměrně strach z jezů. Mezi úsekem Vyšší Brod a Boršov nad Vltavou je jich celkem 12. Pro zkušené vodáky je to jedna z nejlepších zábav při plavbě. Ovšem ani nováčci se nemají čeho bát. Pokud usoudí, že je jez nad jejich vodácké zkušenosti, mohou svou loď kdekoliv bezpečně přenést. V první řadě jde na vodě o vaši bezpečnost, na což byste neměli zapomínat.

Vodácké bydlení

O přespání není rozhodně nutné se obávat. Po celé trase je spousta kvalitních kempů a nejrůznějších tábořišť. Pobřeží Vltavy je jich plné. Vybrat si tak můžete podle svého gusta. Veškeré kempy mají zpravidla k dispozici toalety, sprchy, teplou vodu a samozřejmě také stánky s občerstvením. Ubytovat se zde můžete jak v klasickém stanu, tak i například v teepee nebo dokonce v pohodlných chatkách. Naprostou samozřejmostí je také prostor pro vaše vlastní stany.

Plují všichni!

Děti si na raftech okamžitě zvyknou a začnou se z nich během chvilky stávat vodní živlové. Samozřejmostí je záchranná vesta, kterou by měli mít i dospělí. Podle zkušeností se doporučuje strávit s malým dítětem v loďce max. 4-5 hodin za den. Pokud máte doma psa, určitě jej vezměte také.

Obrázek: pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]