Patina aneb nábytek s duší

V první řadě si vysvětlíme, co to vůbec patina je? Patina znamená změnu vzhledu, nějakého předmětu vlivem dlouholetého působení (stupeň opotřebení). Patina se dnes velmi často imituje, protože působí dojmem, že nábytek pochází z dob našich babiček.

Tento způsob upravování nábytku, rámů zrcadel, poliček a jiných předmětů osloví milovníky venkovského stylu a starožitného nábytku. Patina může být vícebarevná, ale nejvíce se těší oblibě bílá patina. Jako zlepšovák vám poradím, že při patině třeba modré, je možné použít do bílé barvy trochu inkoustu. Patinu skutečně omšelého a starého nábytku nelze nahradit, protože se na něm skutečně podepsal čas. Já vždycky tvrdím, že tento starý nábytek má duši. Rozhodně se nejednalo o výrobky z dřevotřísky, kterým po roce užívání odpadávaly dvířka, úchyty nebo šuplíky. Dříve se nábytek vyráběl i pro několik generací a vždy s ohledem na přírodu. Dnes se sériově vyrábí nábytek tak, aby se opotřeboval krátce po záruční době, a vy jste si museli koupit nový. Nicméně to jsem trochu odbočila a vrátím se k patině.

Nábytek, který má svůj příběh

Nejlépe je takto upravovat skutečně starý nábytek, který má svůj příběh vepsaný do vrypů, šrámů či škrábanců. Takový nábytek, co nejšetrněji zrenovujeme, aby mohl být znovu použit. Nicméně patina se dá využít také u novějšího nábytku a díky tomu vytvoříme vzhled zvaný Vintage. Paina dobře vynikne na strukturovaném podkalu. Pokud nábytek, který chcete zdobit patinou, nemá strukturovaný podklad, dá se vyrobit pomocí lepidla na 3D efekty. Ale to by byla jiná kapitola.

Jak na patinu

Buď se dá použít celá sada, kterou dostanete ve specializovaných prodejnách nebo si jednotlivé barvy a pomůcky pořídíte sami. Použít se dají akrylové barvy zejména metalických odstínů. Rozhodně v tom nehledejte žádné složitosti. Já jsem patinu použila na starou skříň následujícím způsobem.

Skříň jsem zbavila starého nátěru, laku a připravila jí na podkladový nátěr. Jako první vrstvu jsem zvolila metalickou barvu do bronzova. Po zaschnutí jsem natřela na bílo, ale pouze jednu vrstvu. Poté jsem lehkým smirkovým papírem sedřela některá místa, takže se vytvořil efekt, který byl podobný tomu, že se na skříni podepsal čas. Pak jsem to celé přetřela lakem bez lesku a hotovo. Myslím, že mi to zabralo mnohem méně času, než kdybych se snažila o dokonalý nátěr v jedné barvě.

Fotografie publikována se svolením sattva Photography/FreeDigitalPhotos.net