Šampón jako přežitek aneb vyrobte si vlastní

Někteří z vás už jste možná slyšeli o metodě NO POO tedy NO SHAMPOO – BEZ ŠAMPÓNU. Pro některé to však může znamenat naprostou novinku i přesto, že se vlastně o novinku nejedná. Rozhodně si nemyslete, že tím péče o vlasy končí a přestanete si je umývat!

Podle vyznavačů této metody je v klasických šampónech, jak je známe příliš mnoho chemických látek. Některým lidem nesedí skoro žádný šampón a projevuje se to nadměrným maštěním, vysušováním, štěpením vlasů nebo také lupy či svědění pokožky.

Chemické složky v laciných šampónech

U výroby šampónů se přidávají chemické složky, které mají za úkol zvýšit jejich účinnost a podpořit výsledný efekt. Je pravdou, že některé jsou skutečně velmi účinné, ale zároveň mohou vyvolávat podráždění. Metoda zvaná NO POO je ve srovnání s profesionální kosmetikou velmi levná, šetrná k vám i životnímu prostředí a také rychlá. Vlasy se myjí pouze vodou za pomocí jedlé sody a jablečného octa nebo vlasového prášku shikakai či jílu. Ne všechny druhy jílu jsou však vhodné a záleží na stavu vlasů. Možná si také vzpomenete na babičkovské rady, kdy se vlasy myly kašičkou vytvořenou z medu a jednoho vajíčka. Pro světlé vlasy lze přidat citrón. Po pěti minutách se pouze smyje proudem čisté vody. NO POO si mnoho lidí může plést s tím, že si vlasy začne umývat pouze vodou nebo mytí zcela omezí. To by byla samozřejmě velká chyba. Ve skutečnosti jde jen o to, abyste vyměnili klasické šampóny plné škodlivých látek za ty přírodní, které obnoví pevnost, lesk a zdraví vašich vlasů.

Nekupujte kočku v měchu

Šampóny, které se běžně vyskytují na pultech obchodů, velmi často obsahují Sodium Lauryl Sulfate. Jde o druh pěniče, který je laciný a proto se často do šampónů přidává. Ne v jednom případě již byly zaznamenány citlivé reakce, jako je podráždění či svědění pokožky. Další oblíbenou chemickou přísadou bývají silikony a minerální oleje. Při styku s vlasovou pokožkou dochází k ucpání pórů a tím se výrazně naruší činnost vlasových folikul. Nedostatek přísunu vzduchu způsobuje pak zpomalení buněčného metabolismu, což laicky řečeno vede k chřadnutí a zpomalení růstu vlasů. Proto se mnoho žen diví, že jim vlasy rostou buď pomalu, nebo narostou jen po ramena a pak se růst zastaví. Rovněž parfémy v šampónech bývají častým problémem stojícím v pozadí alergických reakcí. Tomuto trendu podlehly i celebrity zvučných jmen, jako jsou Cameron Diaz a Jenifer Aniston. Zkusíte jít také přírodní cestou?

Obrázek: pixabay