Jasné příznaky, že játra nefungují správně a v organismu se tak hromadí nebezpečné toxiny

Fotgrafie: Depositphotos

Když si poraníme ruku nebo dostaneme zánět močových cest, prozradí se bolestí. Pro játra to však neplatí, příznaky nefunkčnosti jsou docela jiné. Více popsal doktor Saurabh Sethi.

Játra mají v našem těle řadu důležitých funkcí. Zbavují organismus toxinů a pomáhají se zpracováním a tvorbou některých vitamínů i se syntézou bílkovin. Jejich správné fungování je pro tělo nezbytné. Pokud tedy budeme jejich zdravotní stav zanedbávat, můžeme si přivodit vážnou nemoc nebo dokonce smrt. Nemocná játra nebolí, jak tedy poznat, že je něco špatně?

Otoky a bolesti břicha jako první závažný příznak

Bolest břicha postihne čas od času každého. Ale pokud se opakuje v pravidelných intervalech, mohou za ní stát právě problémy s játry. Leckdy také břicho natéká nebo se nafukuje, a to opět bez zjevné příčiny. Takže pokud si náhle naměříte větší obvod pasu, aniž byste přibrali, nebo pociťujete dlouhodobé potíže se zažíváním, navštivte raději svého lékaře.

Fotografie: Pixabay

Ztráta chuti k jídlu v delším časovém úseku

Je zcela normální, když několik dní nechceme jíst. Ale pokud se tento problém opakuje v rámci několika týdnů a celkově jíme menší porce, je problém nejspíš na obzoru. Naše tělo instinktivně ví, že se s játry něco děje a snaží se tedy konzumovat méně potravy, aby jim odlehčilo. Takže pokud nepomohou bylinky pro lepší trávení a chuť k jídlu (kmín, tymián, pelyněk apod.), zajděte za odborníkem.

Častá nemocnost může také poukazovat na onemocnění

Cítíte, že je s vaší imunitou něco v nepořádku? Skolí váš každá menší viróza nebo rýma? I když se říká, že většina imunity sídlí ve střevech, játra mají na naší obranyschopnosti také svůj podíl. Pro začátek je dobré začít s nejrůznějšími detoxikačními a posilujícími kůrami. Pokud však nepomohou, vyhledejte profesionální pomoc.

Fotografie: MaxPixel

Citlivost kůže na teplo nebo sluneční světlo

Vadí vám situace, které vás dříve nechávaly chladnými? Rychleji se spálíte, reaguje nepřiměřeně na alergeny ve svém okolí nebo vám kůže zčervená i po letmém kontaktu se sluníčkem? I zvýšená citlivost v tomto směru může ukazovat na játra. Mnohdy se tento příznak objevuje ještě dříve, než všechny ostatní, a je tedy dobré o něm vědět.

Změna barvy kůže a očí – nemusí jít jen o žlutá bělma

Název žloutenka, což je nemoc postihující právě játra, je odvozen od žlutého zabarvení očí nebo kůže, které ho často provází. Značí, že naše tělo nedokáže dostatečně rychle zpracovávat odpadní produkty metabolismu. To se často stává v novorozeneckém věku, kdy si orgány dítěte teprve přivykají na okolní prostředí.

Fotografie: PxFuel

Ovšem jakákoliv změna barvy kůže a očí obvykle ukazuje na játra. Pokud vám tedy vaši blízcí říkají, že jste se změnili, zamyslete se nad tím. Mohou mít totiž pravdu a vy se tak díky tomu k lékaři dostanete dostatečně včas.

Bolesti hlavy, které se pravidelně opakují

Leckdy tyto obtíže připisujeme zvýšenému stresu, ale nemusí se jednat o jediný faktor ve hře. Pokud se tělo nedostatečně zbavuje toxinů, může reagovat i bolestmi hlavy. Není tedy dobré užívat stále větší a větší množství analgetik. Lépe uděláte, pokud začnete pátrat po skutečné příčině vašich obtíží.

Fotografie: Pixabay

Zadržování tekutin se projevuje zejména otoky

Jako první nás před tímto fenoménem může varovat syndrom „tlustých prstů.“ Pokud se vám tedy najednou nedaří navléknout nebo svléknout prstýnky, jde o jasný příznak otoků. Později se přidávají i kotníky, zápěstí a další dobře viditelná místa. Prsty se však vždy objevují jako první.

Nestabilní hladina cukru v krvi jako další příznak

Na tento problém obvykle nepřijdete, pokud nepatříte mezi pacienty s cukrovkou. Jestliže vás však na něco podobného upozorní lékař například při krevních testech, neignorujte to. Zpozorněte, projděte si ostatní příznaky a zhodnoťte, zda se problém s játry týká právě vás. A pozor na nejrůznější diety. Třeba ty low-carb nebo keto hladinu cukru v krvi snižují přirozeně.

Fotografie: PxFuel

Nízká tolerance vůči antibiotikům je zvednutým varovným prstem

O tom, že na onemocnění jater často poukazuje vysoká frekvence prodělaných infekcí, jsme se tu už zmiňovali. S tím také velmi často souvisí částečná nebo dokonce úplná rezistence organismu na antibiotika. Pokud tedy léky předepsané specialistou nezabírají tak, jak by měly, nejspíš se vám vaše játra snaží něco říct.

Žlučové kameny souvisí s játry častěji, než si myslíte

Nezáleží na tom, zda u vás probíhá jejich léčba konzervativně, nebo zda jste už museli na operační stůl. Není dobré spoléhat na to, že se už nikdy nevrátí. Vyplatí se zjistit příčinu. A ta může tkvět i v nesprávné funkci jater. Pro jistotu si tedy nechte udělat krevní testy a pozorujte možné příznaky. Předejdete tak dalším obtížím.

Fotografie: Pixabay

Neustálé napětí a stres játrům také nesvědčí

Cítíte se v poslední době neustále pod tlakem? Reagujete neadekvátně i na běžné situace a nedaří se vám relaxovat? Pak to může být právě tím, že vaše játra nefungují správně. Pokud se totiž tělo potýká s toxiny, je vlastně neustále v pohotovosti. A to se odrazí na napětí a stresu.

Horečka, která se objevuje zcela bez příčiny

Většinou si tento příznak spojujeme s nějakým onemocnění a tedy i s jinými syndromy. Pokud se k horečce dostaví třeba rýma, bolesti kloubů nebo žaludeční potíže, je vše v rámci možnosti v pořádku. Jestliže se však objevuje sama a bez dalších příznaků, může ukazovat právě do oblasti jater. Opět doporučujeme setkání s odborníkem.

Fotografie: Freepik

Dráždivé tlusté střevo a častý pobyt na toaletě

Pokud jste dříve milovali třeba pálivé jídlo, ale nějakou dobu už vám takříkajíc nesedne, zpozorněte. A totéž platí i o situacích, které vás na toaletu dostávají bez zjevné příčiny. Můžete vyzkoušet například různá probiotika, ale pokud nezaberou, vydejte se k odborníkovi.

Špatné trávení jako další signál od nemocných jater

Nemusí však jít jen o problém častých návštěv toalety. Problémem bývá i nadýmání nebo naopak zácpa. I to ukazuje, že s naším tělem není něco v pořádku. Zpočátku lze nasadit různé alternativní terapie, ale pokud do tří týdnů nezaberou, pak už návštěvu lékaře raději neodkládejte.

Fotografie: Pexels

Náhlé změny nálady, které se často opakují

Býváte podráždění a rádi na všechno odsekáváte? Nebo se u vás naopak vyskytuje plačtivost či zvýšená citlivost? Tyto potíže bývají častější u žen, ovšem najdeme je i u mužů. A nemusí vždy souviset jen s hormony.

Špatný dech nebo bílý jazyk upozorní na problémy

Čas od času neuškodí prohlédnout se v zrcadle nebo si jen tak dýchnout do dlaně. Pokud si pečlivě čistíte zuby, ale přesto se ve vaší dutině ústní objeví potíže, opět může vše ukazovat na játra. Zpočátku můžete začít detoxikací, ale zvažte i poradu s odborníkem.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]