Česnek nalezne své uplatnění také jako přírodní hnojivo pro rostliny

Česnek je znám jako přírodní antibiotikum, které je využíváno v souvislosti s naším zdravím. Nejde však o jedinou možnost, jak jeho sílu využít. Kromě jídla ho můžete používat také na zahradě. Společně si ukážeme nejenom jak, ale ukážeme si, i proč.

Stimulace pro rostliny

Pokud je chcete stimulovat v růstu, a zároveň dezinfikovat půdu a tím eliminovat bakterie, plísně a viry, použijte česnek. Dobře se hodí třeba na vaše brambory. Základní směs je celkem jednoduchá, jelikož budete potřebovat 1 kg česneku na 10 litrů vody. Česnek prolisujete, smícháte s vodou a do té následně namočíte na pár hodit sazenice. Zbytkem dané vody zalijete své záhony. Uvidíte, jak to vašemu zahradničení prospěje.

Ochrana před škůdci

Česnek umí také velmi dobře chránit před škůdci. Hlavně, pokud pěstujete rajčata. Jestliže chcete, aby se jim škůdci vyhýbaly, vezměte 50 g prolisovaného česneku a smíchejte ho s kbelíkem vody. Tuto směs nalijte do rozstřikovače a poté aplikujte přímo na vaše rajčata. A to na celou plodinu. Česnek ji dokáže ochránit před nezvanými hosty.

Zlepšení úrody

I tady je česnek velmi dobrým pomocníkem. Hlavně v případě, kdy pěstujete ředkvičky, které budou o poznání větší, než tomu bylo dříve. Stejně jako v předchozím případě, i tady smíchejte 50 g česneku s kbelíkem vody.

Dále přidejte i trochu soli. Vznikne roztok, kterým vaše ředkvičky lokálně zalévejte, a to vždy několik centimetrů od místa, kde mají plod. Stejným postupem je možné zlepšit také úrodu řepy a dalších plodin.

Když nemáte česnek, nevadí

A co v případě, kdy zrovna nemáte česnek po ruce, a chcete své zahradě prospět? V případě zmíněných rajčat můžete místo něho zvolit kefír. Pokud naopak mluvíme o ředkvičkách, tak zde se dá česnek zcela nahradit jenom zmíněnou solí, se kterou se vytvoří požadovaný roztok. Tímto solným roztokem se však dají ošetřovat i rajčata.

Dalším zajímavým pomocníkem je také droždí. To smíchejte s vodou, trochou cukru a nechte ho několik hodin kvasit. Následně vám vznikne roztok, kterým své plodiny na zahradě zalévejte. I tady budete překvapeni tím, kolik pozitiv to přinese. Hlavně pokud jde o zdraví rostlin, jejich krásu a pochopitelně také jejich úrodu.

Fotografie: Pixabay, 123RF

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]