Co právě teď udělat s vánočním kaktusem, aby na letošní Vánoce kvetl jako o závod. Každá návštěva ho bude obdivovat

Fotografie: iStock

Vánoční kaktus je jednou z mála rostlin, která kvete za chladného počasí. Pokud vám však nekvete, zkuste zjistit, co mu chybí. Na Vánoce vám vaši péči oplatí.

Vánoční kaktus je rostlina původem z brazilských deštných pralesů. Roste vysoko v korunách stromů v horkých oblastech. Je díky nim chráněná před přímými slunečními paprsky, které velmi špatně snáší. Umístění rostliny hraje tedy velkou roli, pokud chceme, aby se jí dobře dařilo. Je celkem nenáročná na pěstování, ale musíme dodržet několik pravidel. Bez nich bude kaktus strádat a krásných vánočních květů se nedočkáme.

Umístění rostliny je zásadní

V letním období můžete kaktus dát na balkon nebo na terasu, avšak mimo dosah slunečních paprsků. S příchodem prvních mrazíků už musí být uvnitř. Mráz by totiž nepřežil. Je však potřeba jej dát do chladnější místnosti, ideálně 12-15 °C. Teplota 22°C v zimě je pro něj příliš vysoká. Bude sice prospívat zelená část rostliny, květů se však nedočkáte. Pokud nemáte chladnější světlou chodbu, můžete kaktus umístit do meziokenního prostoru, ideálně na severní okno, kde je málo slunečních paprsků.

Zálivka se v průběhu roku mění

Kaktus je sukulentní rostlina, zadržuje tedy v listech velké množství vody a je náchylná na přelití. Od března do července dopřejte rostlině pravidelnou střední zálivku. V září zálivku omezte, dokud se nezačnou objevovat první poupata. V tuto chvíli se vraťte k pravidelné zálivce a udržujte ji po celou dobu kvetení. Po odkvětu přísun vody opět snižte. Kořeny nesmíte nechat stát ve vodě, jinak by začaly uhnívat.

Kaktus přesazujte ideálně každý rok

Rostlinu přesaďte každý rok nebo dva do čerstvé hlíny bohaté na humus a živiny. Pro kaktus je vhodná třeba rašelina. Do ní přimíchejte písek, který dodává základní minerály a napomáhá odvodňování substrátu. Nejlepší doba na přesazení je březen. Rostlinu přesaďte vždy, když už nemá dostatečný prostor v původním květináči. Pokud jej budete pravidelně přesazovat, není nijak náročný na hnojení.

Fotografie: Freepik

Občas přihnojte hnojivy pro kvetoucí rostliny

V době růstu přihnojujeme jednou za čtrnáct dní zředěným tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Dávejte pozor na vápník, který kaktus nesnáší. Neměl by být tedy ani v substrátu, ani v hnojivu, které používáte. Kaktus má rád vzdušnou vlhkost, proto jej z času na čas oroste vodou. V době tvorby poupat už kaktus nikam nepřemísťujte, poupata by mohla opadat.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*