Domácí metody na údržbu žehličky prodlouží její životnost a usnadní žehlení

Fotografie: Freepik

Žehlička je jedním z nepostradatelných spotřebičů všech šikovných hospodyněk. Život ženám usnadňuje už pěknou řádku let. V průběhu času však změnila poněkud svůj vzhled a rovněž disponuje dokonalejšími a rozsáhlejšími funkcionalitami. Přesto všechno někdy může dojít k tomu, že selže při jejím použití lidská síla. Člověk se zapomene velmi jednoduše. Stačí se jen zamyslet a záhy máte na žehlící ploše připečené oblečení. Jak tyto nečistoty co nejefektivněji odstranit?

Vyzkoušejte sílu soli a octa

Přírodní prostředky, které záhy pomohou se znečištěným povrchem na žehlící ploše, máte vlastně stále na dosah ruky. Stačí zapátrat v kuchyni. Účinný bude například i vinný ocet. Ten smíchejte se solí, do roztoku ponořte hadřík a otřete jím žehličku s připáleným povrchem. Spotřebič by měl být mírně nahřátý. Pak jen vezměte čistý mokrý hadr a zbytky nečistot jednoduše otřete.

Vyzkoušet můžete i samotnou sůl. Tu nasypte ve větším množství na hadřík a přes zrníčka přejíždějte nahřátou žehličkou. Až se připálený povrch očistí, vypněte spotřebič a nechte zcela vychladnout. Zbytky nečistot pak utřete mokrým ručníkem.

Fotografie: Pixabay

Skvělé účinky má i citron a jedlá soda

Dříve babičky používaly na čištění spáleného povrchu žehličky obyčejný citron. Ten jen překrojíte a polovinou přetřete inkriminované místo. Kyseliny obsažené v ovoci perfektně nečistoty uvolní. Až bude žehlička čistá, jen ji otřete mokrým hadrem. Skvěle zaúčinkuje i roztok z horké vody a jedlé sody. Do něj namočte ručník, nebo houbičku a omyjte žehlící plochu znečištěnou připáleninami. A záhy budete mít po starostech.

Fotografie: Imgur Photobank

Zázrak s názvem minerální voda a zubní pasta

Věřte nebo ne, ale na připálenou žehlící plochu dobře zafunguje i obyčejná minerální voda s bublinkami. Namočte v ní ručník a otřete jím žehličku. O výsledcích se pak můžete sami přesvědčit.

A v neposlední řadě dokonale čistícími schopnostmi oplývá i zubní pasta. Ta má mírně abrazivní účinky, proto i díky ní odstraníte efektivně připáleniny ze žehličky. Naneste trochu pasty na chladnou žehlící plochu a poté opláchněte hadříkem s čistou vodou.

Fotografie: Pixabay

Pomůže i takzvané Marseille mýdlo

Marseille mýdlo je známé pro své skvělé čistící účinky. Proto i to zvládne odstranit nečistoty ze žehlící plochy bez větších obtíží. Mýdlem přetřete teplou plochu žehličky a poté jen setřete vlhkým hadříkem.

Jak o žehličku správně pečovat?

Aby vaše žehlička sloužila kvalitně co nejdelší dobu, měli byste s ní zacházet co nejlépe. Proto k napařování používejte zásadně jen destilovanou vodu. Pokud byste snad používali jinou, může se ve spotřebiči tvořit vodní kámen a ten žehličku zanese.

V případě, že potřebujete vodní kámen odstranit, postupujte následovně: do lavoru nalijte menší množství octa a ponořte do něj pouze žehlící plochu. Nechte působit asi půl hodiny a následně žehličku důkladně opláchněte. Také se při samotném žehlení řiďte štítky uvedenými na oblečení, kde výrobce přímo doporučuje, při jaké teplotě lze příslušný oděv žehlit.

Fotografie: Freepik

Vyvarujte se také přímého žehlení potisků triček a mikin. Snadno tak oblečení poškodíte a znečistíte si žehlící plochu. Prádlo pak žehlete také výhradně na žehlícím prkně, které pokryjete bavlněnou tkaninou.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]