Hemoroidy značně znepříjemňují život celé řadě lidí. Naučte se jich efektivně zbavit

Fotografie: Freepik

Hemoroidy dle statistik potrápí každého druhého člověka. Tomuto nepříjemnému onemocnění nepřispívá zejména sedavý způsob života. Téměř všichni nemocní se léčí lokálně rektálními čípky, nebo mastmi. Jen malé procento lidí musí podstoupit operativní zákrok.

Hemoroidy vnitřní a vnější

Zprvu se hemoroidy začnou projevovat urputným svěděním, pálením a bolestí v oblasti konečníku. Tyto příznaky mohou dotyčnému dokonce v pokročilém stádiu znemožňovat sezení a chůzi. Hemoroidy dělíme z odborného hlediska na vnitřní a vnější. Ty vnitřní jsou bolestivější a častokrát vedou i ke komplikacím spojeným s krvácením, které nemocný zaregistruje zejména při stolici.

Tvoří se v hlubších částech análního kanálu. V pokročilé fázi pak může dojít k takzvanému prolapsu (vyhřeznutí) hemoroidů. V podstatě se jedná o žíly naplněné krví, která stagnuje a neodtéká. Vnější hemoroidy se zase objevují v okolí řitního otvoru a jsou tvořeny uzlíky, které dotyčného mohou bolet. U tohoto druhu nedochází zpravidla ke krvácení.

Jaké faktory mohou tvorbu hemoroidů podporovat?

Jak již bylo zmíněno v úvodu, hemoroidy mohou potrápit zejména ty jedince, kteří mají sedavý životní styl. Tudíž pracují s počítačem. A takových lidí je v dnešní době mnoho. Pak se s hemoroidy mohou potýkat i lidé s nadváhou, obezitou, těhotné ženy, lidé, kteří málo pijí tekutiny, nebo nekonzumují potravu s vlákninou a trápí je často zácpa. Určitý podíl na vzniku tohoto nepříjemného onemocnění má i dědičnost.

Léčba hemoroidů

Nejvíce se přistupuje při objevení hemoroidů k léčbě konzervativní, což znamená, že pacient si aplikuje lokálně masti (například Faktu gel), nebo čípky. Lidové léčitelství také doporučuje sedací koupele z dubové kůry. Vhodným doplňkem do koupele je i v lékárně volně prodejný hypermangan.

Jsou však komplikovanější případy, kdy je nutné nemocného operovat. Operace spočívá například ve sklerotizaci, koagulaci, nebo kryodestrukci jednotlivých hemoroidů. Invazivnější operativní zákroky pak zahrnují podvázání přívodných cév a resekci uzlíků.

Jak hemoroidům přecházet?

Abyste se nepotýkali s nepříjemnými problémy v oblasti konečníku, je potřeba působit preventivně. Jestliže tedy máte sedavé zaměstnání, je vhodné do denního harmonogramu zařadit pravidelný pohyb. Postačí i krátká procházka, nebo běh.

Fotografie: Pixabay

Naopak se nedoporučuje jezdit na kole, nebo na koni. Tyto pohybové aktivity jsou totiž rovněž spojené se sezením. Také je dobré, když do jídelníčku zařadíte více zeleniny a ovoce, jež obsahuje vlákninu. Ta je důležitá pro správné vyprazdňování.

Ideální je konzumovat celozrnné pečivo, obilniny, sušené švestky, nebo fíky. Neméně důležitý je však i pitný režim. Měli byste tak vypít alespoň dva litry vody denně (nikoliv sladké a perlivé nápoje).

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]