Rozřezala dětské kousátko. Uvnitř byla plíseň a lepkavá hmota

Fotografie: Pieter Schepens / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Gumové hračky jsou jednou z nejoblíbenějších kratochvílí malých dětí. Dají se okusovat, pískají, jsou měkké a flexibilní. A v případě nehod také snadno omyvatelné.

Pravdou však je, že tento oblíbený druh může pro děti představovat i vážná nebezpečí. Ukazuje to i jedno z videí na oblíbené sociální síti TikTok. Zveřejnila ho lékařka urgentní medicíny a sama matka dvou dětí. Napadlo vás někdy podívat se takové gumové hráčce do útrob? Tato lékařka takový drobný výzkum podnikla a výsledek byl naprosto šílený. Mnoho rodičů by v životě nenapadlo, co se může jejich nejmenším dětem vyskytovat každý den v rukách.

Pitvání kousátka v podobě gumové žirafky

Všem rodičům je jasné, že zvláště malé děti velmi rády strkají nejrůznější věci do úst. Právě proto jsou tak oblíbené gumové hračky. Okusování či žužlání jim nevadí, rodiče mají pocit bezpečí. Jediné riziko, které berou v úvahu, je pak vdechnutí malých součástek, jež zde spíše nehrozí. Dr. Katie se ve svém videu na TikToku nedávno podělila o trochu podrobnější analýzu jedné takové gumové hračky. Na pomoc si vzala nůžky a podívala se dovnitř.

@dr.katie.h♬ original sound – Dr Katie

„Moje dcera tuto hračku skutečně milovala. Gumová žirafka jí pomohla prořezat zoubky, v puse ji měla prakticky pořád. Nicméně teďka už ji víc jak rok nepoužívá, tak jsem se rozhodla podívat dovnitř.“ Ten pohled byl ovšem hrozný, protože uvnitř hračky byla jakási podivná lepkavá hmota. „Mám z toho doslova zimnici. I ty nůžky budu muset vyhodit, protože tohle nepůjde dolů. Jen se podívejte, všude je tam plíseň. Je to úplně nechutné.“

Když to nejde pořádně umýt

„Moje dcera držela tuhle hračku v ústech,“ dodává zděšená lékařka. Do gumových hraček se dostávají voda, kousky kůže, vlasy i další nečistoty. Tyto hračky se pak vyskytují jak v domácnosti, tak i například v koupeli dítěte. Jejich provedení ovšem nedovoluje jakoukoli důkladnou očistu. Za každým druhem použití tak zůstávají stopy, především vlhkost. Ta je samozřejmě ideálním prostředím pro růst plísní či výskyt bakterií.

Hlavně u alergiků nebo astmatiků může pak jejich použití vést k rozvoji zdravotních problémů, případně vzniku dalších. V plísních se navíc nacházejí mykotoxiny, jež mohou mít i karcinogenní vlastnosti. Má proto rozhodně cenu vybírat takové hračky, které lze rozebrat a vyčistit opravdu důkladně. A samozřejmě na to myslet, tedy podrobit je jednou za čas očistě, aby taková rizika pro dítě nehrozila.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]