Jak docílit toho, aby orchideje kvetly co nejvíce a byly skutečnou ozdobou: Letité tajemství funguje dodnes

Fotografie: iStock

Orchideje jsou krásné a zdravé, když jim zajistíme správnou péči, občasnou, ale vydatnou zálivku, mírnou vzdušnou vlhkost na úrovni 70 % a hnojivo.

Orchidej je bezesporu považována za symbol ženskosti a krásy. Proto není divu, že je tak oblíbenou květinou. Jediným problémem je, že orchidej je skutečně poněkud rozmarná květina a péče o ni vyžaduje více pozornosti než u většiny hrnkových rostlin, na které jsme zvyklí. Z jejích krásných květů se proto většinou nemůžeme těšit příliš dlouho. Péče o ně ale není tak složitá, jak si myslíme. Těmito jednoduchými triky docílíte, aby vaše orchidej krásně rozkvetla a stala se tak ozdobou vašeho domova.

Dejte pozor na teplotu a slunce

První věc, kterou musíte věnovat pozornost, je teplota v místnosti. Orchidej má ráda teplo a špatně snáší chlad, proto je optimální teplota mezi 18 a 28 stupni Celsia. Naštěstí je to v rozmezí, které je pro člověka stejně příjemné. Dobré je také, když je denní teplota cca o 5 stupňů vyšší než noční. Co ještě udělat pro to, aby se orchidej u vás doma cítila co nejlépe? Udržujte rostlinu mimo přímé sluneční světlo. Jinak se listy spálí. Nedávejte tedy květinu do okna orientovaného na jih.

Správná zálivka je klíčem úspěchu

Důležitou roli hraje i dostatečná zálivka. Mnoho lidí si myslí, že je lepší zalít rostlinu vícekrát, než ji zapomenout. To může platit pro jiné pokojové rostliny, ale rozhodně ne pro orchidej. Příliš častá zálivka způsobí přemokření půdy a zahnívání kořenů. V létě postačí, když budete zalévat jednou týdně a v zimě jen dvakrát až třikrát do měsíce. Pokud vidíte, že spodní květy začínají vadnout, je pravděpodobné, že má nedostatek vody. Totéž, pokud listy změknou a povadnou.

Fotografie: Pixabay

Nejúčinnějším způsobem zalévání orchideje je ponoření celého kořenového systému do vody. K tomuto účelu můžete použít speciálně navržený hrnec, ale k tomuto účelu se hodí i větší mísa. Vložte rostlinu do misky s vodou, pokud můžete, přidejte živný roztok. Necháme 15-20 minut odstát, poté zpod něj slijeme vodu. Ujistěte se, že v misce nezůstala žádná voda, protože kořeny mohou zahnívat.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]