Kombinace obyčejného česneku a olivového oleje pomůže snížit hladinu cholesterolu v krvi a reguluje vysoký krevní tlak. Jen je potřeba zvolit správnou formu konzumace

Fotografie: Depositphotos

Účinky, které mají česnek a olivový olej na lidský organismus, jsou nesporně pozitivní. Také proto se dlouhá léta užívají v přírodním léčitelství i běžné kuchyni. Jejich spojením vznikne výborný česnekový olej s řadou výhod.

Česnekový olej je nejen skvělým pomocníkem v kuchyni, kterým lze rychle vytvořit chutnou zálivku salátu. Jako samostatný produkt jej můžete pravidelně užívat k posílení imunity, a také k prevenci různých onemocnění. Jeho příprava je velmi jednoduchá a zachovává všechny výhody česneku označovaného za přírodní antibiotikum a olivového oleje, který má výborné protizánětlivé účinky.

Fotografie: Freepik

Příprava česnekového oleje

K přípravě domácího česnekového oleje potřebujete následující ingredience:

  • česnek – 1 stroužek
  • extra panenský olivový olej – ¼ hrnku

Olej si můžete vyrobit v libovolném množství při dodržení uvedeného poměru složek, a to tímto postupem:

  1. Česnek oloupejte a nakrájejte na tenké plátky.
  2. Dejte česnek na pánev a zalejte jej olivovým olejem.
  3. Ingredience mírně zahřejte (nesmí se smažit)
  4. Poté olej s plátky česneku přelejte do uzavíratelné skleněné nádoby.
  5. Nechte alespoň 12 hodin odpočívat.
Fotografie: Freepik

Užívání a účinky česnekového oleje

Přípravek se používá buď vnitřně nebo zevně, podle toho, k jakému účelu má sloužit. Obvyklé užívání zahrnuje pravidelnou konzumaci jedné čajové lžičky denně (obvykle po ránu), lze jej však aplikovat také na pokožku jako účinný prostředek na nedokonalosti – v takovém případě se vtírá na postižená místa.

Vnitřní užívání česnekového oleje

Pravidelná konzumace česnekového oleje pomáhá v těchto oblastech:

  • posílení imunitního systému
  • regulace vysokého krevního tlaku
  • snižování hladiny cholesterolu
  • léčba zánětu a detoxikace organismu

Česnek obsahuje řadu důležitých látek, které pomáhají udržovat tělo zdravé. Pomáhá totiž bojovat proti bakteriím, a zároveň působí velmi dobře na kardiovaskulární systém – podílí se na snižování hladiny cholesterolu a tuků, čímž odbourává nežádoucí látky z krevního řečiště. Společně s olivovým olejem, jež se tradičně vyznačuje především protizánětlivými účinky, jsou ideálními prostředky k budování imunity zejména vůči běžným sezónním respiračním onemocněním.

Fotografie: Freepik

Zevní užívání česnekového oleje

Zevní užití česnekového oleje spočívá v jeho aplikaci na pokožku. Právě díky protizánětlivým účinkům oleje, které jsou podpořeny antibakteriálním charakterem česneku, který navíc obsahuje minerál prospěšné pro zdravou pokožku (zinek, selen), je přípravek výborný proti akné.

Trpíte-li lupy, můžete vyzkoušet také olej vtírat na pokožku hlavy – bylo prokázáno, že efektivně minimalizuje svědění, které je s tvorbou lupů spojeno, a navíc obohacuje a vyživuje vlasové folikuly dodáním potřebných vitamínů a minerálů. Kvalitnější pokožky hlavy, a tudíž i zdravějších vlasů je možné dosáhnout také vnitřním užíváním česnekového oleje, jeho vnější aplikace je však výhodnější zejména v případě, že je pokožka hlavy suchá a má tendenci vytvářet lupy. Postup aplikace je pak následující:

  1. Česnekový olej vmasírujte do vlasů tak, aby byla pokožka hlavy rovnoměrně pokrytá.
  2. Nechte přípravek působit přes noc (vzhledem k mastnému charakteru je dobré spát na ručníku nebo látkové podložce).
  3. Ráno vlasy spláchněte šampónem.

Zdroj: MedicalNewsToday

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]