Koronavirovou infekci lze prodělat i bez typických příznaků

Fotografie: Shutterstock

Asymptomatických nemocných s koronavirem je celosvětově v průměru 70 %. V praxi to znamená, že v podstatě nemají žádné typické projevy onemocnění. V této skupině je velké zastoupení zejména mladších lidí. Nemít žádné příznaky však nemusí znamenat, že nebudete bojovat s určitými zdravotními komplikacemi do budoucna. Jak případně odhadnout nákazu?

Možné projevy, které mohou souviset s nákazou covidem-19

Mnozí odborníci se domnívají, že i asymptomatičtí lidé mohou pociťovat jisté drobné změny s ohledem na zdravotní stav. Můžete být tedy více unavení (což trvá třeba i několik týdnů), ospalí a dušní. Také nejspíš nebudete tolerovat žádnou fyzickou zátěž. Zpozornět byste měli v případě, že se objeví tlak na hrudi, či náhlé potíže s dýcháním. Pak je nutné co nejdříve kontaktovat lékaře, či záchrannou službu, pokud se vám značně přitížilo.

Studie provedené v Kalifornii prokázaly, že i u některých bezpříznakových pacientů dochází ke změnám na plicích, které jsou prokazatelné na CT vyšetření. Celkové množství takových lidí se odhaduje zhruba na 67 procent.

Tento fakt potvrzuje i případ lodi Diamond Princess, kde se nakazilo 712 lidí a 331 z nich nemělo příznaky. Z této skupiny bezpříznakových pak šlo na CT po delší době 76 lidí a u každého druhého byly změny na plicích prokázané.

Fotografie: Freepik

Při jakých projevech je vhodné zpozornět?

Virus covid-19 může napadnout i kardiovaskulární systém. Proto si všímejte nezvyklého bušení srdce, bolestí na hrudi, nebo problémů s prokrvováním v určitých oblastech těla.

Velice nezvyklým příznakem může být kupodivu dle lékařů i snížená tělesná teplota. Jeden z nakažených médiím sdělil, že si naměřil teplotu 36,1, někdy i 35,8. Také si všímejte případné tvorby kožních lézí.

Stoprocentní potvrzení pomocí testu na covid-19

Samozřejmě nejjistější metodou, jak zjistit, zda jste skutečně nakažení koronavirem, je zajít si na testy na příslušná odběrová místa. Až výsledek všechny vaše teze a pochybnosti buď potvrdí, nebo vyvrátí. Pokud jsou dotyčnému detekované protilátky, seč se cítí zdráv, pravděpodobně nemoc prodělal asymptomaticky.

Fotografie: Getty Images

Pohled odborníka na infekční nemoci

K infekčním onemocněním se vyjádřil doktor Martyka z Polska. Tvrdí, že bez ohledu na to, o jaký virus se jedná, po proniknutí do těla způsobí tyto situace: buď jej organismus díky silnému imunitnímu systému odmítne (nedovolí proniknutí do ostatních buněk), nebo se dotyčný stane asymptomatickým přenašečem viru, či skutečně onemocní a v nejzazších možnostech může i zemřít. Dle odborníka není nutné při detekci onemocnění panikařit.

Důležité je do úplného vyléčení nevycházet mezi ostatní lidi, aby nedošlo k přenosu infekce. Ve společné domácnosti je pak vhodné se od ostatních členů separovat, aby nedošlo k nákaze v úzkém kruhu rodiny.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]