Květy lípy nejen krásně voní, můžete z nich také vyrobit domácí léčivý sirup

Lípa je celosvětově rozšířený strom a čítá až 40 druhů. V Česku je možné zpozorovat především lípu velkolistou a malolistou. Obecně je lípa pro naši zemi stromem národním a je i chráněná, tudíž by se neměla kácet bez povolení příslušných úřadů. Ceněný je na lípě hlavně její květ. Ten se často suší a vyrábí se z něj čajové směsi, tinktury, nebo také kosmetické přípravky (šampony).

Lipový květ nejen, že oplývá doslova omamnou vůní, je totiž i léčivý. Působí pozitivně při nachlazení, chřipce, angíně, uvolňuje průdušky, sníží také horečku, podpoří léčbu onemocnění ledvin, jater, nebo je skvělou prevencí srdečních onemocnění. Mimo jiné má i uklidňující, diuretické a analgetické účinky. Odvar z lipových květů lze používat i k oplachování vlasů, pakliže bojujete s lupy.

Nutno tedy podotknout, že lipový květ je jakýmsi přírodním zázrakem, který lze v alternativní medicíně náležitě zužitkovat. Pojďte si s námi připravit domácí lipový sirup, kterým vezmete za vděk při chřipkových obdobích v zimě.

Co potřebujete na zhotovení lipového sirupu

Květy lípy je nutné sbírat hned z kraje jara až léta, než odkvetou. Těch budete potřebovat asi 150 gramů. Pak si také připravte:

  • litr vroucí vody
  • kilo krystalového cukru
  • jeden citron

Jak připravit domácí lipový sirup

  1. Nejdříve si pod tekoucí teplou vodou důkladně propláchněte nasbírané lipové kvítky. Skvěle to půjde, když je umístíte do cedníku. Poté si převařte litr vody ve varné konvici a přelejte do velkého dvoulitrového hrnce.
  2. Do vody pak přisypte i krystalový cukr a vymačkejte citron. Možné je dát do hrnce i celé kousky chemicky neošetřeného citronu. Nakonec do tekutiny přidejte i propláchnuté lipové kvítí. Důkladně směs promíchejte, aby se cukr rozpustil.
  3. Lze tekutinu i malou chvíli provařit. Hrnec přikryjte utěrkou a nechte asi dva dny na temném a chladném místě macerovat. Čas od času můžete vodu zamíchat. Po dvou dnech zhotovený sirup přeceďte přes jemné sítko, abyste odstranili kousky lipových květů a citronu.
  4. Přes trychtýř nakonec léčivou směs z lipových kvítků přelijte do skleněných lahví a dobře uzavřete. Domácí lipový sirup můžete po lžících konzumovat jen tak, když pocítíte, že se o vás pokouší jakási nemoc, nebo ho přidávejte do čaje. Moc dobře v něm chutná.
  5. Místo krystalového klasického cukru klidně použijte i cukr třtinový, který je hodnotnější a zdravější pro náš organismus.
  6. Uchovávejte v chladu a temnu.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]