Lidé se dozvěděli o skryté funkci radiátorů. Účty za vytápění mají najednou razantně nižší

Fotografie: Depositphotos

Když je radiátor studený, může být příčinou závady jeho odvzdušnění. Odvzdušnění je nejjednodušší údržbový úkon, který se vyplatí provést, aby se zlepšila jeho funkce chladiče.

Hlavním příznakem ucpaného chladiče nebo radiátoru je ochlazování a bublání vycházející zevnitř. Pak je vhodné co nejrychleji odstranit vzduch, který se uvnitř nahromadil. Vzduch uvnitř radiátorů může způsobit rezavění jednotlivých prvků. Při dlouhodobém zavzdušňování radiátorů nebo otopných těles hrozí jejich trvalé poškození. Odvzdušnění všech typů radiátorů vypadá velmi podobně. Nezapomeňte, že všechny radiátory a otopná tělesa lze odvzdušnit v pěti jednoduchých krocích.

Typy odvzdušňovacích ventilů

Všechna moderní vodní otopná tělesa mohou být vybavena ručními nebo automatickými odvzdušňovacími otvory. Ruční odvzdušňovací ventil je namontován napevno (obvykle ve vnější části radiátoru). Způsob odvětrávání závisí na konstrukci tzv. zástrčky. Některé se odvzdušňují pomocí speciálního klíče nebo šroubováku. Jiné lze naopak otáčet ručně.

Automatické ventily mohou mít různá provedení. Nevyžadují náš zásah. Automatický odvzdušňovací systém sám odvádí vzduch nahromaděný v radiátorech. Jedná se o velmi pohodlné řešení, které zvyšuje komfort celého systému ústředního vytápění. Automatické ventily mohou být bohužel poměrně nespolehlivé a mnoho instalatérů doporučuje instalaci ručních ventilů.

Jak se odvzdušňuje radiátor?

Ruční odvzdušnění ventilů radiátorů není složité, ale vyžaduje vhodnou přípravu. Určitě budete potřebovat šroubovák nebo speciální klíč (měli jste ho dostat při instalaci radiátorů). V případě ručně ovládaných ventilů potřebujete pouze kbelík nebo misku, do které bude voda proudit.

Fotografie: Piqsels

Nezapomeňte, že odvzdušnění chladičů by se mělo provádět až po úplném vychladnutí systému. Odvzdušnění radiátoru s teplou vodou je mnohem méně účinné. Pokud nechcete ochlazovat celý systém, měli byste uzavřít ventil radiátoru. Tím se zajistí rychlé ochlazení vody uvnitř a správná příprava konstrukce na odvzdušnění.

Důležitým krokem, který se rovněž vyplatí provést, je kontrola tlaku. Stojí za to ho zvýšit na 1,3 atmosféry (to provedete připuštěním vody). Zvýšením tlaku voda vytlačí vzduch nahoru, což usnadní přesné odvzdušnění chladiče. Níže uvádíme pět jednoduchých kroků k odvzdušnění běžného hliníkového a deskového (panelového) radiátoru:

  1. Nejprve zkontrolujte termostatický ventil a nastavte ho do uzavřené polohy.
  2. Přímo pod ruční odvzdušňovací ventil umístěte nádobu, do které bude vytékat voda.
  3. Opatrně vyšroubujte ruční odvzdušňovací ventil. Použijte šroubovák nebo speciální klíč.
  4. Počkejte, dokud se nevypustí všechen vzduch a z mezery nevytéká voda.
  5. Utáhněte ruční odvzdušňovací ventil a vyšroubujte termostat do správné polohy.
Fotografie: Freepik

Odvzdušnění litinového radiátoru bez odvětrávání

Většina litinových radiátorů nemá ruční nebo automatické odvzdušňovací otvory. Jejich odvzdušnění vyžaduje větší přesnost a preciznost. Nejlepší je, když to dělají dva lidé (jeden odšroubuje ventil a druhý čeká s hadříkem, aby setřel vodu). Proces odvzdušňování litinových radiátorů probíhá v pěti krocích:

  1. Připravte si nářadí (dva nastavitelné klíče) a misku, kterou umístíte pod konec chladiče.
  2. Zavřete termostatický ventil (obvykle do polohy označené „0“).
  3. Šroub povolte o méně než jednu otáčku – dbejte na to, abyste nevytvořili příliš velkou mezeru. Nezapomeňte, že vzduch a voda unikají po celé ploše šroubu. Pokud šroub příliš povolíte, může voda silně vytékat a bude obtížné ji ovládat.
  4. Jakmile uslyšíte zvuk unikajícího vzduchu, přestaňte šroubový spoj vyšroubovávat.
  5. Jakmile přestane syčet vzduch a z chladiče vytéká pouze voda, šroub zašroubujte zpět. Poté vyšroubujte termostat do správné polohy.

Zdroj: Porady Interia

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*