Umělec změnil odpadní kontejner v krásné útulné bydlení. Závidět ho mohou i milionáři

Fotografie: Donald Trung Quoc Don / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Jeho úmyslem bylo poukázat na naprosto bláznivé ceny nájmů v hlavním městě. Umělec proto sestavil domácnost v odpadním kontejneru poblíž Londýna.

Zprávy o drahých nemovitostech a nedostatku obytného prostoru jsou v Londýně velmi časté. Umělec žijící v tomto městě tedy vytvořil aspoň symbolickou reakci na tento trvající problém. Projekt Harrisona Marshalla se dostal i do novin poté, co se vedle obytného kontejneru vyfotil na sociální sítě. Skip House je jeho extrémně skromný domov, jehož stavba ho stála pouze 4 800 dolarů (104 000 Kč). Základem je opravdu odpadní kontejner.

Reakce na městskou situaci

Podle informací The Guardian je Marshall spoluzakladatelem firmy Caukin Studio, která se zaměřuje na architekturu i stavebnictví. Samotnému architektovi je 28 let a do adaptovaného kontejneru na pruhu trávy v Bermondsey v jižním Londýně se přestěhoval před měsícem. Podle jeho vysvětlení to bylo jediné místo, které si mohl dovolit, pokud chtěl bydlet v centrální oblasti, odkud to má blízko do práce. Jeho příběh je vlastně stejný jako mnoha dalších lidí.

„To samé platí pro tisíce lidí napříč celým městem a stejně tak napříč zemí, ceny prostě zešílely. Nájem je naprosto mimo,“ sdělil Marshall agentuře Reuters. „A i kdybych našel něco v odpovídající cenové hladině, chtělo by stejný pokoj nebo byt 100 dalších lidí.“ Skip House je ozdoben černým pruhem přes klasicky žlutý kontejner, který je normálně používán na staveništích na suť. „Poskytlo mi to možnost postavit si vlastní útulný domek,“ vysvětluje Marshall.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Harrison Marshall (@harrison_w_marshall)

Chválí si okolní komunitu

Umělecká charita mu pozemek zapůjčila. Má tak pruh trávy vedoucí až ke vstupnímu žebříku a v rohu místa přenosnou toaletu. Sprchuje se v práci, do které to má na kole 10 minut cesty. Stejně tak využívá posilovnu, dalším zdrojem vody je zahradní hadice na sousedním pozemku. „Všichni sousedi jsou ve skutečnosti naprosto úžasní. Všichni mě hrozně moc podporují. Přichází a nosí mi domácí jídla,“ uvádí k celkové situaci kolem domku.

„To je obrovský bonus k celému tomuto projektu. Tohle místo vypadá, že má kolem sebe i uvnitř opravdu výbornou komunitu.“ Trend předělávání odpadních nebo přepravních kontejnerů na malé domky není nijak nový. Ne vždycky se však do takového podniku pustí přímo profesionální architekt. Sílící skupina lidí už před krizemi toužila po menším a mobilnějším bydlení, světové problémy tomu pak nahrávají ještě více.

Zdroj: NDTV

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]