Mikropůjčky – snadná příležitost, jak získat peníze rychle a často i bezúročně

Půjčky můžeme všeobecně rozdělit do dvou hlavních kategorií – na bankovní úvěry a nebankovní půjčky. Kromě toho lze rozlišit i některé menší podkategorie a v tomto článku se zaměříme na jednu z těch nejžádanějších – mikropůjčky. Často bývají označovány také jako půjčky před výplatou a trochu nepřesně i jako SMS půjčky (i když drtivou většinu z nich přes esemesku sjednat nelze). Tento typ úvěrového produktu je oblíbený napříč všemi kategoriemi lidí, nabízí totiž výhody, které běžné úvěry nemají.

Základní charakteristika mikropůjček

Mikropůjčky (zde najdete aktuální seznam mikropůjček) stojí na několika základních pilířích, podle nichž je snadno poznáte. Jedná se zejména o rychlost, nízkou výši úvěru, krátkou splatnost a jednoduché sjednání, Pojďme se na jednotlivé klíčové pilíře podívat podrobněji:

Rychlost je u mikropůjček zásadní – často si je totiž lidé berou jako půjčku do výplaty, když potřebují překlenout posledních pár dní, nebo třeba v situaci, kdy se jim doma něco porouchá a nemají zrovna dostatek peněz na opravu. Výplata je zde obvykle velmi rychlá a po schválení můžete mít peníze na účtě už během několika minut.

Nízká výše úvěru – pro mikropůjčky je typické, že se u nich jedná pouze o malé částky – často pouze do 8 až 10 000 Kč, v poslední době ale horní limit roste. Běžnou praxí u mnoha poskytovatelů je pak to, že úvěrový limit postupně navyšují a s každou další půjčkou si klient může půjčit vyšší částku.

Krátkodobá splatnost – mikropůjčky nejsou nic pro ty, kteří potřebují půjčit peníze třeba na rok nebo delší dobu. Obvyklá doba splatnosti je do 30 dní, díky silné konkurenci už ale někteří poskytovatelé začali nabízet i delší splatnost – rekordem jsou celé 4 měsíce (ale to je opravdu výjimka). Ve většině případů je splatnost okolo jednoho měsíce.

Jednoduché sjednání – o kteroukoli mikropůjčku si můžete velmi snadno požádat prostřednictvím webových stránek. Každá společnost má samozřejmě trochu jiné požadavky, takže někde jste hotoví během pěti minut, jinde vám vyplnění žádosti zabere trochu více času. Vždy ale platí, že vše si lze sjednat přes internet z pohodlí domova a není k tomu potřeba žádné velké papírování.

Pro koho je tento typ půjček nejvíce vhodný?

Dalo by se říct, že mikropůjčky jsou vhodné téměř pro každého. Přesto jsou ale typické skupiny lidí, pro něž je mikropůjčka ideálním řešením jejich situace. Tyto půjčky jsou tedy zajímavé zejména pro:

 • studenty, kteří si nemohou dovolit platit úroky – vzhledem k tomu, že spousta mikropůjček je napoprvé zcela zdarma, jsou skvělou alternativou pro studenty – ti tak nemusí říkat např. svým rodičům nebo kamarádům, ale mohou si snadno a rychle půjčit drobnou částku bez komplikací
 • ty, kteří potřebují přežít poslední dny před výplatou – pro ně jsou mikropůjčky doslova jako dělané – mohou si půjčit rychle, diskrétně a při výběru té správné půjčky nemusí řešit žádné úroky a poplatky
 • osoby, které potřebují okamžitou finanční výpomoc – může jít např. o situaci, kdy se vám něco doma porouchá (lednička, pračka, televize, počítač) a nemáte dost financí na okamžitou opravu. Dalším příkladem je moment, kdy musíte urychleně zaplatit nedoplatek za energie, za nájem, za telekomunikační služby apod.
 • všechny, kteří si nemohou půjčit od banky – poskytovatelé mikropůjček mají mnohem mírnější podmínky než banky – obecně platí, že nebankovní půjčky jsou dostupnější a v případě mikropůjček to platí dvojnásob. Šanci tak mají i lidé, kteří neuspěli třeba i u některých nebankovních poskytovatelů – minimální výše úvěru začínají okolo 1 000 Kč a alespoň na malou půjčku má šanci – téměř – každý.

Sjednání mikropůjčky je doslova hračkou

Jak už jsme si řekli výše, vyřídit si mikropůjčku je velmi jednoduché a zvládne to opravdu každý – i ti, kteří si s moderními technologiemi moc nerozumějí. Mikropůjčky se skoro vždy sjednávají přes internet a webové stránky jednotlivých poskytovatelů jsou obvykle velmi přehledné a intuitivní. V praxi to pak probíhá tak, že zájemce si nejdříve nastaví parametry půjčky (neboli kolik chce půjčit a na jak dlouho), pak si vyplní formulář s osobními a kontaktními údaji a nakonec bývá potřeba např. ověření příjmů, bankovního účtu, občanského průkazu apod. Vše online, bez nutnosti kamkoliv chodit nebo telefonovat. Pokud by ale pro někoho vyplnění formuláře mikropůjčky bylo přece jenom příliš složité, můžeme mu doporučit jeden skvělý web, jenž se zaměřuje právě na podrobné vysvětlení postupu sjednání půjčky. Jedná se o portál PůjčkyHned.cz, který zahrnuje bankovní i nebankovní úvěry, půjčky před výplatou, SMS půjčky, půjčky pro OSVČ a řadu dalších.

Co je třeba splňovat pro získání mikropůjčky?

Podmínky jednotlivých úvěrových společností se různí, vždy ale musí mít žadatel minimálně 18 let. K nejčastějším požadavkům jinak patří vlastní bankovní účet, platný občanský průkaz, mobilní telefon (chodí na něj ověřovací SMS kód), případně doložení příjmů – např. výpisem z bankovního účtu. Někdy může být potřeba i druhý doklad totožnosti – cestovní pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz apod. Obecně musejí všichni poskytovatelé kontrolovat úvěruschopnost žadatele, měli by tak mimo jiné prověřovat registry dlužníků (SOLUS, BRKI, NRKI apod.).

Klíčové výhody mikropůjček

Půjčky před výplatou mají spoustu výhod. Které jsou ty nejvýznamnější?

 • možnost získat půjčku zdarma – asi nejvýraznější výhoda, díky níž jsou mikropůjčky mimořádně atraktivní a jejich obliba stále roste. Možnost získat úvěr zcela bez jakéhokoli poplatku a s nulovým úrokem byla v minulosti nemyslitelná, dnes už je to ale zcela standardní záležitost. Pokud peníze splatíte včas, nezaplatíte ani korunu navíc – a to se prostě vyplatí.
 • bleskové posouzení a výplata – když člověk potřebuje peníze rychle, bývá jakékoli čekání dost nepříjemné. Mezi jednotlivými poskytovateli mikropůjček sice jsou v tomto směru rozdíly, nicméně řada z nich dokáže vyhodnotit a schválit žádost o půjčku v rekordně krátkém čase. Výplata je pak otázkou minut, zvláště nyní, kdy už banky běžně umožňují okamžité převody peněz.
 • minimum potřebných dokladů – mnohdy vám bude stačit pouze platný občanský průkaz, oproti klasickým bankovním úvěrům je zde vše mnohem jednodušší. Ani dokládání příjmů nebývá žádný problém, často stačí jen kopie výpisu z bankovního účtu, případně odeslání ověřovacího poplatku ve výši symbolické jedné koruny.
 • široký výběr z mnoha poskytovatelů – půjčky před výplatou jsou oblíbené a tak i počet jejich poskytovatelů je docela vysoký. Lidé si tak mohou vybrat z pestré a široké nabídky, kde se jednotlivé mikropůjčky liší např. v maximální částce, době splatnosti nebo jiných parametrech. Výběr je opravdu bohatý a i rizikoví klienti mají velmi vysokou šanci na to, že půjčku získají.

Hlavní nevýhody a rizika mikropůjček

Každá mince má dvě strany a i u mikropůjček nalezneme určitá negativa. Co mezi ně patří?

 • opakované půjčky jsou obvykle hodně nevýhodné – jedno z největších nebezpečí rychlých mikropůjček – napoprvé jsou extrémně výhodné, pokud si ale u té samé společnosti vezmete další úvěr, většinou už jsou podmínky naopak velmi nevýhodné (často až extrémní úroky a RPSN)
 • při pozdním splacení bývají nepříjemné sankce – pokud si u mikropůjčky pořádně nepohlídáte její splatnost, můžete být nepříjemně překvapeni výší pokuty. Každý poskytovatel má svoji politiku sankcí nastavenu jinak, u řady z nich jsou ale velmi vysoké a přísné.
 • méně finančně gramotným lidem hrozí pád do dluhové pasti – tento bod částečně souvisí s již zmíněnými opakovanými půjčkami. Možnost půjčit si napoprvé úplně zdarma (bez úroků a poplatků) je natolik lákavá, že přitáhne i spoustu lidí, kteří by si jinak nikdy žádný úvěr nevzali. Mnoho z nich si pak začne půjčovat opakovaně a kvůli vysokým úrokům a vlastní nízké finanční gramotnosti pak snadno spadnou do dluhové spirály, jež často končí až exekucí.
 • půjčit si lze obvykle jen malé částky a na velmi krátkou dobu – jako poslední jsme si nechali nevýhodu, která ale vyplývá už ze samotné podstaty mikropůjček – tedy že se jedná pouze o malé částky a že je nutné je splatit ve velmi krátkém časovém období (u většiny poskytovatelů je to 30 dní)

Jak jsme si řekli, mikropůjčky mohou být na jednu stranu dobrým sluhou, na druhou stranu špatným pánem. Možnost vzít si první půjčku zdarma je skvělá věc a pokud žadatel dopředu ví, že ji zvládne splatit včas, nedá se proti tomu vůbec nic namítat. Je ale třeba být velmi obezřetný u opakovaného půjčování – ta stejná firma, jež vám napoprvé půjčila peníze úplně zadarmo, si totiž při druhé žádosti může účtovat velmi přehnané úroky a půjčka se potom silně nevyplatí. V tomto směru jsou velmi užitečným pomocníkem některé nezávislé srovnávače půjček, jako jsou třeba Půjčky.cz – můžete si ke každému relevantnímu úvěru přečíst podrobnou recenzi a zároveň si ho porovnat s ostatními nabídkami.