Nejlepším zachráncem umírajících orchidejí je rýžová voda. Rostlinám vrátí zdravý vzhled a stimuluje k bohatému květu

Fotografie: Freepik

Napadlo vás někdy hnojit orchideje pomocí výluhu z namočené rýže? Pokud ne, určitě to vyzkoušejte. Roztok má blahodárné účinky, jelikož obsahuje široké spektrum výživných látek. Ty podpoří růst i bujný a krásný květ rostliny.

Příprava a použití výluhu z rýže

K zhotovení výluhu potřebujete pouze 50 gramů syrové rýže a půl litru vody. Vše nechte louhovat asi 24 hodin, poté přeceďte a použijte na orchideje. Nezapomeňte na to, že voda musí mít pokojovou teplotu. Rostlinu zalévejte roztokem jednou za 15 až 20 dní v období vegetace. V zimě pak stačí jednou za měsíc. Výsledky se dostaví zhruba za 3 až 4 měsíce. Pokud zpozorujete na květině známky uhnívání či napadaní škůdci, nehnojte ji.

Fotografie: Freepik

Jaké má rýžová voda účinky?

Použití rýžové vody je skutečně blahodárné. Orchidejím tak dodáte zejména vitamín B1, B2, pak také dusík, fosfor, draslík, škrob, tuky a sacharidy. Kromě jiného tak ochráníte rostliny před napadením různými škůdci. Výluh skladujte ideálně v lednici do dalšího použití.

Fotografie: Freepik

Další přírodní metody hnojení orchidejí

Nejen rýžová voda donutí orchideje krásně kvést. Skvělým přírodním hnojivem bude také česnek. Roztok si připravíte zhruba z litru vody a tří stroužků česneku. Začněte tím, že si v rychlovarné konvici převaříte vodu. Pak ji vlijte do mísy a po zchladnutí vložte prolisované česnekové stroužky. Doba louhování se odhaduje na 24 hodin. Nakonec směs sceďte a ponořte do ní rostlinu i s květináčem asi na půl hodiny. Uvidíte, že květy brzy začnou pučet.

Pakliže máte doma slupky od snězených banánů, nemusíte je hned vyhazovat! Stanou se totiž rovněž dokonalým přírodním hnojivem. Slupku rozkrájejte na menší kousíčky, vložte do džbánu s vodou a vložte do lednice na 48 hodin. Výluh po dvou dnech sceďte, nařeďte čistou vodou v poměru 1:1 a zalévejte orchideje.

Fotografie: Freepik

Základní péče o orchideje

Jako každá rostlina, i orchidej vyžaduje dostatek světla, nikoliv však přímé slunce. Proto ji umístěte ideálně na západ nebo východ. Také udržujte zvýšenou vlhkost ovzduší v místnosti a optimální teplotu kolem 20 °C. Květině ovšem prospěje i nižší.

Zálivku provádějte nejlépe dešťovou vodou či tou odstátou kohoutkovou. Mnoho odborníků radí ponořit orchidej jednou za čas do prostorného lavoru s tekutinou na půl hodiny a poté vyjmout. Vláhu si rostlina dle potřeby nasaje.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]