Obyčejný ocet je skvělý pomocník při úklidu. Některé věci byste s ním ovšem čistit neměli

Fotografie: Freepik

Bílý ocet by neměl chybět v žádné domácnosti a každá správná hospodyně by měla vědět, jak ho správně využít. I když je velmi účinný, na která místa jednoduše nepatří. Zjistěte, o co se přesně jedná.

Bílý ocet je považován za stěžejní produkt pro čištění domácnosti. Je netoxický a ekologický, jedná se o silné čistidlo, které odstraňuje nečistoty a působí jako efektivní odmašťovač, dezinfekční prostředek a odstraňovač vodního kamene při údržbě vaší domácnosti. Produkt je sice přírodní, nemůžete ho ovšem použít pro všechny druhy čištění.

Fotografie: Freepik

Bílý ocet je díky svému složení kyseliny octové účinným čisticím prostředkem pro odstraňování vodního kamene z kávovarů nebo dokonce svítících okenních skel. Stejně jako soda, krystaly sody, domácí alkohol nebo peroxid vodíku pomáhá osvětlovat dům nebo udržovat zahradu. Podívejme se, kde byste ho nikdy neměli používat, jinak může dojít k poškození daného zařízení vašeho domova.

Žehlička a kamenné povrchy

Výrobci doporučují, abyste do zásobníku vody nikdy nedávali bílý ocet. Mohlo by to totiž poškodit vnitřek zařízení, které obsahuje ochranný povlak, a proto by ho mohla pohltit kyselina octová, která se nachází v octě. Pokud máte žehličku s možností samočištění, stačí naplnit nádrž na vodu, ohřát žehličku, vytáhnout ji ze zásuvky a poté ji držet přes dřez. Stisknutím tlačítka samočištění vypláchnete všechny nečistoty a zbytky.

Fotografie: Freepik

Kyselina octová v octě není vůbec vhodná pro všechny povrchy, jako jsou kamenné nebo mramorové desky. Může tak zaútočit na povrch kamene a ztratit veškerý jeho lesk. Na žule může ocet rozbít tmel, který je účinným prostředkem k ochraně tohoto materiálu. Musíte si proto dávat pozor, abyste nepoužili přírodní čistidlo na kamenné povrchy, jinak je zničíte.

Dřevěné parkety a myčka na nádobí

Bílý ocet je sice ekologický a přírodní produkt, může ovšem zhoršit povrchovou úpravu některých dřevěných podlah. Je proto mnohem lepší, když budete používat speciální produkty, které jsou určené pro dřevěné podlahy. K čištění tohoto jemného a citlivého povrchu se nejčastěji doporučuje černé mýdlo, anebo komerčně vyráběná čistidla.

Fotografie: Freepik

Údržba myčky na nádobí je vždy velké téma. K čištění myčky se často doporučuje používat ocet. Měli byste ovšem myslet na to, že jeho použití se nedoporučuje u myček nádobí s polyakrylátovými, fluorosilikonovými a Buna-N těsněními. Bude-li prostředek s tímto druhem těsnění v kontaktu příliš dlouho, může dojít k jeho poškození a nakonec i poškození spotřebiče. Z tohoto důvodu je stále mnohem lepší používat speciální prostředky, které jsou určeny na čištění myčky na nádobí.

Vaječné skvrny

Čištění skvrn od vajec tímto způsobem je velmi špatný nápad. Při kontaktu s vejcem totiž dochází ke koagulaci proteinových enzymů ve vejci. Skvrny bude potom mnohem složitější odstranit. Čistěte tekutým mýdlem, jako je například marseillské mýdlo. Pro dokončení čištění se doporučuje opláchnout teplou vodou, nikoli studenou.

Zdroj: Goodhousekeeping

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]