Ocet je téměř univerzální prostředek na čištění. Jsou ale povrchy, na které použít nelze a málokdo to ví

Fotografie: Pixabay

Některé povrchy v domácnosti lze bez obav vyčistit octem. Přečtěte si kdy ho lze použít a kdy je ocet pro odstranění nečistot naopak naprosto nevhodný.

V posledních letech jsme si navykli používat ocet mnoha způsoby. Díky kyselině octové, která je jeho hlavní složkou, pomáhá proti řadě nečistot v domácnosti. Má silné odmašťovací schopnosti, dezinfekční účinky a svým kyselým pH dokáže rozpustit i takový problém, jako je usazený vodní kámen. Ale pozor, ocet se nedá použít na všechny povrchy. U některých existuje riziko poškození. Připravili jsme pro vás přehled, kdy je jeho použití vhodné a kdy se mu raději vyhnout.

Praní bílého prádla a odstranění zápachu potu a cigaret

Pro tato účely je vhodný spíše lihový ocet ideálně bez žlutého zabarvení. Při silném zápachu oblečení ponořte na několik hodin do roztoku 100 mililitrů bílého octa a 3 litrů vody. Pak ho vyperte v pračce podle doporučení výrobce. Pokud se tento postup rozhodnete použít i v případě záclon, nebo jemného prádla, vyzkoušejte účinek octa nejprve na malém kousku. Tak zjistíte, jestli octový roztok prádlu neublíží.

Fotografie: Freepik

Čištění pračky

Bílý ocet je také významným pomocníkem v údržbě vaší automatické pračky. V kbelíku smíchejte šálek octa a litr vody. Namočte do této směsi hadřík z mikrovlákna a omyjte s ním těsnění a celou pračku z vnější strany. Pokud je to možné, vytáhněte i šuplík na prášek a aviváž a rovněž ho zbavte všech usazenin. Potom nalijte přímo do bubnu pračky šálek octa a druhý šálek nalijte do přihrádky na prací prášek. Spusťte prázdný stroj a nechte program proběhnout. Pračku tak zbavíte i vodního kamene.

Čištění odpadů

Ucpané odpady potkají čas od času každou domácnost. Důležité je řešit už zhoršený odtok a nečekat do doby, kdy se odpady ucpou úplně. Po zjištění problému vyčistěte sifon a zvečera do odpadu nalijte dva litry octa. V tomto případě si vystačíte s tím běžným žlutým vinným octem. Odpad zašpuntujte a nechte do rána ocet působit. Pak odpad propláchněte plnou konvicí vroucí vody. Díky odmašťovací schopnosti octa a následnému propláchnutí horkou vodou, budou mastné usazeniny odplaveny do kanalizace.

Fotografie: Pixabay

Čištění zrcadel a čirého skla

V případě, že chcete čistit skleněnou část plastových oken už vhodnost použití octa není jistá. Pokud je součástí skleněných tabulí ochrana proti UV záření, řiďte se pokyny výrobce, který ocet většinou nedoporučuje. V ostatních případech zřeďte ocet 1:4 s vodou , neplňte s ním ostřikovač a po omytí vodou použijte tuto směs na leštění společně s mikrovláknem. Díky odmašťovací schopnosti octa tak zmizí veškeré otisky prstů a stopy po líčidlech.

U tohoto typu povrchů je ocet naprosto nevhodný

Kamenné a dřevěné povrchy může použití octa nevratně poškodit. Ocet je i přes nepříliš vysokou koncentraci značně agresivní a leštěné kamenné povrchy by dokázal rozrušit. Tím by je učinil poréznější a případné nečistoty by se usazovaly rychleji a intenzivněji.

V případě lazurou ošetřeného dřeva pak působí i odmašťovací schopnost octa. Ten pak povrch dřeva naruší a v podstatě zničí jeho ochranu. Použití octa není také vhodné u některých kuchyňských spotřebičů.

Fotografie: Pixabay

Na závěr malá rada, která vám může zachránit zdraví

Navzdory možným internetovým zdrojům ze zahraničí i tuzemska nikdy nemíchejte ocet s bělidlem nebo peroxidem vodíku. Při jejich smíchání dochází totiž k reakci, kdy se do vzduchu uvolňují toxické plyny. Ty pak při vdechnutí poškozují zdraví člověka a ve vyšší koncentraci mohou ohrozit i jeho život.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]