Odborníci upřesnili příznaky onemocnění Covid-19. Pokud máte některý z nich, zbystřete

Fotografie: Freepik

Nový typ koronaviru stále straší celý svět. Virus, který vznikl na konci prosince loňského roku v Číně, se raketovou rychlostí rozšířil po celém světě a zavřel ekonomiku i výrazně omezil cestování. Vědci ale virus neustále zkoumají a hledají nejen jeho příznaky a projevy, ale také účinnou vakcínu, která by nás této nepříjemné zátěže konečně zbavila.

V určování diagnózy je velmi nepříjemné také to, že projevy nemoci se u lidí značně liší. Někteří nemají příznaky žádné, jiným může nemoc způsobit až smrtelné komplikace. Podle Světové zdravotnické organizace je celosvětově infikováno více než 34 milionů lidí a téměř milion zemřelo. Kromě toho koronavirus velmi citelně zasáhl světovou ekonomiku – a stále není vyhráno. Odborníci opět aktualizovali seznam příznaků, které byste měli sledovat a které by vás měli poslat na test.

Těžký kašel

Mnoho pacientů infikovaných virem Covid-19 trpí suchým dráždivým kašlem. Takový kašel je pro tělo vyčerpávající a může způsobit komplikace. Zároveň je ale velmi užitečným nástrojem našeho těla, kterým se imunitní systém brání dalšímu pronikání infekce do plic.

Fotografie: Freepik

Ztížené dýchání

U některých pacientů se vyskytuje také dušnost a potíže s dýcháním. Čím hůře se vám dýchá, tím dále nemoc pokročila. Pokud se vám těžce dýchá už při běžných každodenních činnostech, je skutečně nezbytné situaci řešit, neboť vaše plíce už nestíhají. Potíže s dýcháním tedy rozhodně neignorujte a včas kontaktujte alespoň telefonicky lékaře e snažte se tyto potíže vyřešit.

Extrémní únava

Pokud se nemůžete ráno ani postavit z postele, pak lze usuzovat na infekci koronavirem. Pacienti s Covid-19 často trpí velkou únavou, horečkou, pocením a celkovou apatií. Nesnažte se za každou cenu únavu překonat. Raději si zalezte do postele a pořádně si odpočiňte.

Fotografie: Pixabay

Modré rty

U řady pacientů bylo zaznamenáno také viditelné zmodrání rtů. Znamená to nedostatečné prokrvení, což samozřejmě souvisí právě s neuspokojivou činností plic. Snažte se zhluboka dýchat, nezapomeňte často a intenzivně větrat a hodně odpočívejte.

Bolest na hrudi

Tento příznak nemusí signalizovat jen potíže se srdcem, ale třeba také s plícemi. Bolest přichází, když nemoc zasáhne výstelku plicní tkáně zvanou pohrudnice. Obvykle je bolest nejintenzivnější, když se pacient nadechne. Bolest na hrudníku může být ale způsobena také namáháním mezižeberních svalů kvůli častému kašlání.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]