Orchideje přihnojuji bramborami dvakrát do měsíce a kvetou jako nikdy předtím. Působí na ně jako nic jiného

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou oblíbenou ozdobou našich parapetů. Při správné péči nás svými květy budou těšit po dlouhou dobu. K ní patří i dodávání živin, které jsou pro rostlinu nezbytné.

V přirozeném prostředí absorbuje rostlina potřebné živiny ze svého okolí. Rozkládající se rostlinný materiál nebo ptačí trus dodávají okolní půdě potřebné prvky, které rostlina využije ke svému růstu. V umělých podmínkách, doma v květináči, musíme rostlinám zajistit potřebné látky my. Můžeme si koupit specializovaná hnojiva nebo vyrobit vlastní, z běžně dostupných surovin.

Nezbytné prvky pro dobrý růst

Orchidejím se daří, když v půdě udržujeme správnou rovnováhou dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). Tyto 3 živiny jsou známé jako makroživiny (NPK). Mléko, čaj, vaječné skořápky, drcené sušené kuřecí kosti, melasa, rýžová voda a brambory, některé z těchto prvků obsahují. Je dobré vědět, který prvek daná surovina obsahuje a hnojení mezi sebou kombinovat, aby rostlina dostala všechny tři prvky.

Domácí hnojivo s dusíkem

Orchideje, které jsou zasazeny v substrátu z drcené stromové kůry, vyžadují v hnojivech větší podíl dusíku, než jiné rostliny. Je to proto, že v tomto substrátu žijí bakterie, které dusík spotřebují pro sebe a na samotnou rostlinu ho zbyde méně. Dusík můžeme rostlině dodat například v podobě mléčné zálivky nebo vylouhovaného černého čaje.

Mléko obsahuje dusík, draslík, vápník a hořčík. Hnojivo vyrobíte jednoduše smícháním jednoho dílu mléka na čtyři díly vody. Frekvence použití je jednou za dva týdny. Černý čaj také obsahuje dusík. Pro hnojení orchideje použijte vylouhované čajové sáčky. Otevřete je a obsah sáčku přisypte do květináče s orchidejí. Aplikujte jednou měsíčně v jarních a letních měsících.

Fotografie: Freepik

Domácí hnojivo s draslíkem

Brambory nebo melasa jsou skvělým zdrojem draslíku. Draslík rostlina potřebuje především pro své kvetení. Pokud jí chybí, nebude kvést nebo jen velmi málo. Brambory nakrájejte nebo nastrouhejte na malé kousky i se slupkou. Dejte na pár minut vařit a během toho můžete přidat i nakrájené čerstvé bio banány se slupkou a cukr. To přidá ještě více živin a pomůže ingrediencím spojit se dohromady.

Poté vše nechte vychladnout a sceďte. Sledujte barvu roztoku, neměla by být příliš tmavá. Před použitím na rostlinu ji tedy ještě nařeďte čistou vodou, aby měla světle hnědou barvu. Pokud doma používáte melasu, můžete ji využít také k přihnojení. Lžičku melasy rozmíchejte ve vodě a přilijte k rostlině. I tímto způsobem jí můžete dodat potřebný draslík

Domácí hnojivo s vápníkem

Nezbytný vápník, který rostlina potřebuje, se nachází především ve vaječných skořápkách. Je to nejlevnější a nejúčinnější způsob, jak dostat vápník do vašich orchidejí. Vaječné skořápky rozdrťte na co nejmenší kousky nebo je ideálně rozdrťte v hmoždíři na prášek. Ten poté přisypte k rostlině. Obdobně můžete použít i sušené kuřecí kosti.

Fotografie: Freepik

U domácích hnojiv je nevýhodou, že nikdy neznáte přesnou hladinu daného prvku. Proto pokud budete používat domácí hnojiva, je dobré rostlinu pozorovat a rychle reagovat, pokud bude vykazovat známky podvýživy. Špatné kvetení naznačuje nedostatek draslíku. Špatný růst zelených částí značí nedostatek dusíku. Málo kořenů zase může být znakem nedostatku fosforu.

Zdroj: Careforyourorchids

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]