Péče o muškáty v náročném zimním období má svá specifika a úskalí

Fotografie: Freepik

Muškáty neboli pelargonie patří k velice oblíbeným pokojovým rostlinám. Lidé květináče nebo truhlíky s těmito krásně kvetoucími rostlinami rádi umísťují na okenní parapety nebo na balkon, kde se z pohledu na ně těší nejen oni sami, ale také kolemjdoucí. Jejich výhodou je také velká pestrost barev.

Když však přichází podzim a blíží se chladné zimní měsíce, je třeba vědět, jak se o muškáty správně starat, aby se jim dařilo po několik let a vždy vám vykvetly. Někdo si každý rok pořídí nové sazenice, ale opravdu to není potřeba, když dodržíte pár základních zásad.

Fotografie: Freepik

Ještě, než přijde zima

S přípravou muškátů na zimní sezonu není dobré čekat do poslední chvíle, ale začít s ní již na začátku podzimu. Důležité je přestat s případným dosavadním přihnojováním a také snížit zálivku, protože cílem již není růst rostliny.

Abyste rostlině ušetřili co nejvíce sil, je zapotřebí nad kolénkem seříznout výhony a také důsledně odstraňovat ty listy, které jsou zažloutlé nebo usychají.Ideální je také provést postřik rostlin vhodným přípravkem, který je ochrání nejen před škůdci, ale zejména také plísněmi.

Fotografie: Freepik

Zásady pro správné zazimování muškátů

Nezapomeňte na to, že pěstujete-li rostliny venku, například na balkoně, je třeba je včas přenést dovnitř. Muškáty jsou poměrně odolné a první mrazíky je s největší pravděpodobností nepoškodí, přesto však by neměly být po delší dobu vystaveny příliš nízkým teplotám.

Než muškáty přenesete, měli byste nejprve zvážit, kam je umístíte. Vyžadují totiž poměrně specifické podmínky, k nimž patří teplota ideálně v rozmezí 5 až 10 °C a také dostatek přirozeného světla. Rozhodně je tedy nelze umístit do prostor nebo místností, v nichž je tma nebo šero.

Pokud se jedná o to, zda je ponechat v původních květináčích nebo truhlících, či nikoliv, existují dva tábory. Ten tradiční prosazuje starší metodu, při níž se rostliny z původní nádoby vyňaly, zabalily se do novinového papíru a zavěsily se kořeny nahoru. Novější trend však spočívá v ponechání muškátů v původních nádobách, v nichž jsou pěstovány.

Pokud jde o zálivku v zimním období, měla by být střídmá a vodu bychom rostlinám měli v omezeném množství dopřát pouze tehdy, když substrát vyschne, a to minimálně do hloubky 1 cm. Vše záleží na teplotě okolního prostředí, čím je nižší, tím méně vláhy je třeba.

Někdy se stane, že i v zimních měsících nasadí rostlina na květ, ačkoliv se v tomto období neprovádí přihnojování. Pokud se to stane, je třeba květ ihned odstranit, aby rostlině neubíral sílu, a přesunout ji na místo s nižší teplotou vzduchu.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]