Pláč není známkou slabosti, ale naopak emoční inteligence

Během života zažíváme mnoho různých situací. Některé jsou radostné, jiné zase mohou vyvolávat pláč, velký smutek, hněv, nebo zklamání. Přirozeně projevujeme prožívání šťastných momentů smíchem a prožívání těch žalostných pláčem. Ten však může být označován známkou celkové lidské slabosti. Především malí chlapci mohou mít značné emoční potíže v dospělém věku po tom, co jim rodiče tvrdí, že muži přeci nepláčou. Projevování jakýchkoliv emocí je ale obzvlášť důležité. Pláč je možné označit i za určitou známku emoční inteligence.

Potlačovat pláč se nevyplácí

Někteří psychologové se domnívají, že lidé, kteří mají tendence potlačovat pláč mohou časem trpět velkými psychickými potížemi. Zadržování slz vede jen ke kumulaci negativní pocitů, které časem dokážou vyústit až v depresi, či úzkostné stavy. Pláč totiž dokáže zmírnit stesk, zármutek, nebo zklamání.

Slzy jsou schopné rovněž z těla dostat toxiny, jejichž produkce je vyvolaná silným emočním stresem. Obsahují především bílkoviny a stresové hormony jako je prolaktin a adrenokortikotropní hormon. Pláč tak značně pomůže zklidnit mysl. Odborníci se tedy shodují na tom, že plakat by měli všichni, kteří to tak v určitém momentu cítí. Lidi by rozhodně neměly svazovat žádné společenské konvence, jelikož se jedná o pouhý projev vnitřních pocitů. Protože jsou slzy určitým katalyzátorem emocí, neměl by se jim v těžkých situacích vyhýbat nikdo.

Význam pláče

Slzy mají mnoho dalších fyziologických a psychologických významů. Mezi ty nejhlavnější patří:

  • Ochrana oka: slzy oči přirozeně zvlhčují, proto je určitým způsobem i chrání před různými patogeny, zejména pak infekcemi. Slzy jsou i určitým antiseptikem.
  • Prevence rozvoje deprese: pokud máte smutnou náladu, je dobré se vyplakat. Slzy totiž mohou díky proteinu opiorfinu dle vědců předcházet preventivně rozvoji depresivních stavů.
  • Projev nonverbální komunikace: s okolím nekomunikujeme pouze slovy, ale i gesty, nebo chováním. Slzy jsou jasným vyjádřením vnitřních emocí vůči ostatním lidem. Jsme si tedy schopní rozumět i beze slov.

Pláč podpoří celkovou regeneraci organismu i konstruktivní řešení

Pocit uvolnění po pláči zná asi každý z nás. Může být velice osvobozující, co se týká skličujících vnitřních pocitů. Slzy obvykle roníme v případě, že nám zemře blízký člověk, nebo se s někým rozejdeme. Rozesmutnit někdy dokáže i běžný život. Zklamání v pracovní sféře, neúspěchy, nebo snad i konflikty v partnerství, to vše může vyvolat pláč.

Rozhodně bychom se mu neměli vyhýbat. Pomůže nám totiž nastavit mysl konstruktivně. S čistou hlavou tak budete schopní dělat různá životně důležitá rozhodnutí. Pročistí nejen vaši duši, ale i mozek. Oprostí vás od pesimistických myšlenek, nebo je alespoň trochu zredukuje. Slzami můžete dojít i k odpuštění, které je velice důležité pro spokojený život. Nevyhýbejte se tedy pláči. Je prospěšný v mnoha ohledech. Samozřejmě jsou příznivější slzy štěstí, ale občas čas přinese i náročné momenty.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]