Podle zkušených zahrádkářů je květen je ideální čas k sázení okurek

Pěstování okurek má své zásady a svá pravidla. Kdo je nezná, může být zklamaný tím, že úroda není podle představ. Pokud jste začátečníci, budou se vám hodit osvědčené rady zkušených zahrádkářů, díky kterým budou i vaše okurky dokonalé.

Čas na výsadbu brzy začne

To první, co je třeba znát, to jsou termíny. Ideální doba pro sázení přichází zhruba v polovině měsíce května. Tedy v období, kdy teploty dosahují 15 stupňů, a to dlouhodobě. Pro tento den byste už měli mít nachystané záhony. Půda by měla být kyprá, nachystaná a měla by být doplněna kvalitním hnojem, který je na okurky osvědčeným přírodním hnojivem.

Klíčení je základem

Také je třeba nechat okurky náležitě vyklíčit. Tedy nechat klíčit samotná semena. Zde se postup nijak neliší od jiných semen. Základem je v tomto směru vlhká gáza nebo jiná textilie. Na tu se semena položí a dají se na teplé místo. Vlhkost je stále udržována, až se začne objevovat první žádoucí klíčení. Klíčení by mělo probíhat při teplotě nad 20 stupňů, a to po dobu 3 – 5 dní.

Semena do země

Když naklíčí, je možné začít se sázením. To není až tak velká věda. Základem jsou připravená lůžka o hloubce asi 5 centimetrů. Vzhledem k tomu jak okurky rostou, je dobré dodržovat vzdálenost kolem dvaceti centimetrů. Dále je vhodné zachovat i dostatečnou vzdálenost mezi řadami, která by měla být i 40 cm.

Měňte místo

Pokud se plánujete věnovat pěstování okurek dlouhodobě a pravidelně, tak je dobré vědět, že byste měli v průběhu času měnit místo, aby nedošlo k vyčerpání půdy. Na jednom místě je, mějte maximálně pět let. Následující roky je zase pěstujte jinde.

Péče je nezbytná

Když se okurky ujmou, udělali jste vše dobře. Tím ale vaše starosti a také povinnosti rozhodně nekončí. Nyní je třeba udělat řadu dalších věcí. A těmi je pravidelná péče. Ta je založena hlavně na eliminaci plevele, i na pravidelném zalévání. Nejlépe vlažnou, odstátou vodou. Na začátku pěstování je vhodné zalévat zhruba jednou týdně .Potom, když začnou plodit, je vhodné zalévat asi jednou za tři dny.

Další vaší povinností je samozřejmě i pravidelné hnojení. Zde můžete jít jak cestou chemických, tak i přírodních hnojiv. My pochopitelně doporučujeme druhou skupinu. Okurky se hnojí pravidelně během svého růstu. Větší intenzita by měla nastat ve chvíli, kdy okurky začnou plodit a je třeba zajistit, aby plody byly velké, zdravé a chutné.

Už jenom sklizeň

Pokud se o své okurky staráte, jak máte, přijde období poslední, a tím je sklizeň. Pokud dodržíte naše postupy, můžete si být jisti, že úroda bude větší než kdy dříve. A tak je na místě začít už přemýšlet nad tím, jak ji využít.

Fotografie: Freepik, DepositPhotos

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]