První pomoc při infarktu, když nikdo není na blízku: Počátečních 10 vteřin rozhoduje

Fotografie: Patrick J. Lynch / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Velmi málo myšlenek je tak děsivých jako představa infarktu. Snad jen situace, kdy ho dostanete úplně sami. Jakmile se objeví jeho znaky, je třeba okamžitě jednat.

Potřebujete jednat velmi rychle, obvykle je totiž rozhodujících prvních 10 vteřin. Mnohdy znamenají rozdíl mezi vaším životem a smrtí. Několik tipů pro zvýšení vašich šancí dává kardiolog Christopher B. Haas, DO, ředitel Heart and Vascular Institute v UPMCC Western Maryland. „Znalost symptomů je zcela klíčová,“ uvádí, „Včasný zásah, hlavně během prvních 90 minut počátku symptomů může redukovat poškození srdce a zachránit vám život.“

Projevy jak pro muže, tak i ženy

Hlavním projevem je bolest na hrudi, která trvá několik minut. Je taky potřeba zdůraznit, že ačkoli je to podstatný symptom pro ženy, je menší pravděpodobnost, že ji ucítí. Mají většinou další příznaky, které se však mohou vztahovat i na muže. Náhlé výrazné pocení, mdloby, zvracení, lapání po dechu, závratě, pocit extrémní slabosti a celkovou úzkost. Dobře, příznaky infarktu jsme nějak identifikovali. Co ale lze v takové situaci vůbec podniknout?

Podnikněte tyto kroky

Okamžitě si zavolejte záchranku. Jestli zrovna řídíte, někde zastavte. Velmi rychle můžete totiž ztratit vědomí. Neřiďte sami ani tehdy, když je nemocnice opravdu blízko. Dále si vezměte aspirin. Žvýkání tablety může redukovat riziko výrazného poškození srdce. Tohle ale proveďte jen tehdy, máte-li klasické symptomy jako tlak a diskomfort na hrudi. Při jiných příznacích počkejte na příjezd sanitky, jejíž pracovníci rozhodnou o dalším postupu.

Je možné užít nigroglycerin, ale to jen v případě předpisu od lékaře. Ostatní léky, které jste nedávno požili, s ním mohou velmi prudce reagovat. Obecně si sedněte nebo lehněte a do příjezdu záchranné služby odpočívejte. Zůstaňte maximálně v klidu, protože úzkost zvyšuje sekreci adrenalinu, který vám může řádně uškodit. Máte-li podezření na nějakou srdeční chorobu, konzultujte vaši situaci neprodleně s praktickým lékařem.

Fotografie: Depositphotos

 

Statistiky tuzemského zdraví

Jak uvádí VZP, za posledních 10 let klesl počet hospitalizovaných osob s infarktem skoro o čtvrtinu. V roce 2021 bylo v nemocnicích 8 455 klientů VZP s infarktem myokardu. To je o 23 % méně než před deseti lety. Náklady na péči o tyto případy však stále dosahují 1,25 miliardy korun ročně. Dlouhodobě také klesá počet úmrtí na tuto příčinu. Zřejmě to souvisí se zlepšující se prevencí i využíváním koronárních operací a dalších zákroků.

Onemocnění cév, ze kterého infarkty hodně vychází, patří k nejčastějším příčinám úmrtí v Česku. „Akutní infarkt myokardu vzniká téměř vždycky náhlým uzavřením některé z tepen, které zásobují srdce krví. Další možností je krevní sraženina na prasklém sklerotickém plátu. Typickým projevem je pak náhlá tlaková bolest za hrudní kostí. Může, ale nemusí vystřelovat do levé ruky nebo do čelisti,“ uvádí prof. MUDr. Josef Kautzner, přednosta IKEMu.

Daň za životní styl

Hlavní podíl na vzniku těchto chorob a dalších problémů má nezdravý životní styl. Hlavně nezdravá strava, kouření, nedostatek pohybu a spojená obezita. Na zodpovědný přístup ke zdraví, prevenci a další programy proto VZP ročně poskytuje více jak 110 milionů korun.

Zdroj: UPMC, VZP

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]