Potápějící se auto může pro posádku znamenat smrtící past. První vteřiny rozhodnou o tom, zda zvládnete auto opustit ve zdraví

Fotografie: Depositphotos

Navzdory tomu, co si možná myslíte, se auto, které spadne do vody, nepotopí okamžitě, ale zůstane krátkou dobu ve vodorovné poloze. A právě tehdy musíte reagovat, abyste si zachránili život.

V závislosti na různých faktorech, zejména na počasí, se může auto s jedním nebo více cestujícími uvnitř potopit do vody. Většina lidí má první instinkt volat o pomoc a panikařit, což je ztráta času. V takové situaci musíte jednat chytře a rychle. Podle Dr. Gordona Geisbrechta, profesionálního potápěče a výzkumného pracovníka kanadské univerzity má člověk na to, aby se dostal z auta pod vodou, přibližně jednu minutu.

Jak v této situaci reagovat

Především je důležité v takové situaci nepanikařit a vyvarovat se špatných rozhodnutí, která mohou mít fatální následky. Víme, že není snadně zachovat klid v situaci, kdy se se svým automobilem potápíte, ale v tu chvíli můžete svým klidným jednáním zachránit i svůj život. Jednou z věcí, kterou byste neměli v žádném případě udělat je otevření dveří, což urychlí ponoření vozu.

Pokud se dostanete s vozem do vody

V klidu, ale co nejrychleji si odepněte bezpečnostní pásy své i ostatních cestujících, kteří nejsou dospělí. Nemáte moc času, takže nemá smysl volat o pomoc. Voda se dostane k oknům v prostoru pro cestující mezi 30 a 60 sekundami po nehodě. Snažte se je tedy otevřít co nejrychleji. Boční okna jsou jedinou únikovou cestou, na rozdíl od dveří, které jsou blokovány vnějším tlakem vody.

Fotografie: Freepik

Pokud voda ještě nedosáhla úrovně oken, stáhněte okno a vysuňte se z auta. Pokud je baterie náhodou ještě funkční, je možné okna stáhnout elektricky.

Čas rozbít jedno z oken

Čelní sklo je navrženo tak, aby se nedalo rozbít, a pokusy o jeho rozbití by byly ztrátou času. Místo toho zkuste štěstí se zadním nebo bočním oknem vozu, pokud máte tvrdý nebo ostrý předmět, například klíč, vysoký podpatek nebo dokonce kovovou část opěrky hlavy. Nezapomeňte si ruce omotat kusem oblečení, abyste předešli riziku zranění.

Fotografie: Freepik

Při proklouznutí rozbitým oknem si raději lehněte na záda, vystrčte hlavu a co nejrychleji vyplavte. Pokud máte s sebou děti, vyveďte je ven jako první a dejte jim pokud možno něco na plavání.

Vzduchová kapsa, vzácná zásoba kyslíku

Pokud se vám nepodaří včas opustit vozidlo a to se potopí, měli byste reflexivně odemknout dveře, abyste záchranářům usnadnili cestu. Vzduchová kapsa, která se obvykle tvoří v blízkosti střechy, může být v tomto případě skutečnou zásobárnou kyslíku. Neměla by být vnímána jako útočiště, ale jako prostředek k načerpání sil po každé námaze. Některé testy ukázaly, že vzduchová kapsa může někdy trvat i hodinu, a přeživší skutečně přežili více než 20 minut.

Fotografie: Freepik

Nejhorší scénář

Pokud nešťastnou náhodou všechny vaše pokusy selžou a voda v prostoru pro cestující začne povážlivě stoupat, máte jediné řešení: počkat, až se auto zcela potopí pod vodu. Jakmile se tlak uvnitř vozu postupně vyrovná s tlakem venku, bude možné dveře otevřít. Pokud je to možné, snažte se zapnout světla, abyste upoutali pozornost lidí, a sundejte si oblečení, boty a všechny těžké předměty v kapsách, abyste mohli snadno plavat.

Fotografie: Freepik

Jakmile vylezete z auta, rychle vyplavte na hladinu a dávejte pozor na překážky, na které můžete narazit (kameny, betonové mostní sloupy nebo lodě). Pokud nemůžete najít cestu, sledujte světlo nebo směr, kterým stoupají bubliny. Jak vidíte, je naprosto možné takovou nehodu přežít, pokud se budete řídit radami odborníků a uděláte správné kroky ve správný čas. Pokud se do takové situace dostanete, nepanikařte a jednejte rychle.

Zdroj: TheAA

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]