Dostal jen 15% šanci na přežití. Chlapeček vážící 539 gramů se narodil ve 23. týdnu těhotenství

Fotografie: Evan-Amos / Creative Commons / Attribution 2.0

Většina budoucích maminek se těší a připravuje na své miminko. Ve 23.týdnu těhotenství by však mělo ještě v klidu růst u maminky v bříšku.

Šok zažila maminka malého chlapce, když přišla na kontrolu k lékaři s neobvyklým výtokem. To, co jí lékař oznámil, nedokázala v první chvíli pochopit. Z původního podezření na infekci plodové vody se vyklubal porod. Neměla žádné kontrakce, přesto bylo její dítě už na cestě. A to nebyla dobrá zpráva. Šance, že dítě přežije následující týdny, byla velmi malá.

Řekli jí, ať se připraví na nejhorší

Třicetiletá Sarah Chialtonová porodila akutním císařským řezem, už se nedalo na nic čekat. Přežití miminka, které se narodí takhle brzy, je velmi nejisté. Lékaři mu dali jen 15% šanci. Pokud přežije, pravděpodobně si z tak brzkého příchodu na svět odnese trvalé následky. Vše se seběhlo tak rychle, že Sarah o tom všem nestihla pořádně přemýšlet.

Když se malý Lucas narodil, maminka zaslechla to, co chtěla tolik slyšet. „Dýchá, dýchá,“ zněla lékařova slova. Na krátkou chvíli dali miniaturního chlapečka k mamince. Pak už s ním však spěchali na jednotku intenzivní péče, kde začal boj o jeho život. Vážil pouhých 539 gramů a jeho orgány ještě nebyly zcela vyvinuté. „Na začátku na tom byl velmi špatně, pamatuji si, že doktoři říkali, ať se připravím na nejhorší,“ vzpomíná Sarah.

Prodělal sepsi i kolaps plic, ale nevzdal se

Chlapeček postupně prodělal šest infekcí, sepsi, zkolabovaly mu obě plíce a musel dostat několik krevních transfuzí. I přes veškeré komplikace a špatnou prognózu se chlapeček držel. Nevzdal se ani na chvíli, a tak si ho šťastná maminka nakonec mohla vzít domů. V nemocnici malý bojovník strávil celých 142 dní. Při propuštění už vážil přes tři kila.

Vděčná maminka se rozhodla sdílet svůj příběh s ostatními. Podělila se o fotografie chlapečka, když mu všude z těla vedly hadičky. Byl tak malý, že by se vešel do dlaně. Na fotografii po propuštění už je malý Lucas zdravé miminko. Jediné, co stále musí mít i doma, je kyslíková podpora, která mu bude s dýcháním pomáhat ještě přibližně rok. Žádné vážné problémy mu už ale nehrozí.

V příspěvku maminka poděkovala všem zdravotním sestrám a lékařům za jejich péči: „Mému malému chlapci zachránili život, nemohu jim dostatečně poděkovat.“ Chtěla ukázat ostatním lidem, kteří se ocitnou v podobné situaci, aby se nikdy nevzdávali. „Naděje je vše, co jsem od počátku měla – a fungovalo to.“

Zdroj: BBC