Předměty každodenní potřeby, na kterých se nachází velké množství extrémně škodlivých mikroorganismů a lidé si to neuvědomují

Fotografie: Freepik

Mikroorganismy můžeme najít v podstatě všude kolem nás. Obývají naše tělo, pokožku, ale i povrchy a předměty každodenní potřeby. Zjistěte, co byste měli více dezinfikovat, abyste se vyvarovali případným infekcím.

Kartáček na zuby a klávesnice od počítače

Patří mezi předměty, které užíváme dennodenně. Je to samozřejmě zubní kartáček. Bez něj bychom nemohli udržovat chrup v čistotě. Ovšem ve štětinách se mohou vyskytovat i škodlivé bakterie, které je nutné odstranit. Jisté studie potvrdily, že v kartáčku na zuby se vyskytuje až 10 milionů mikroorganismů.

V mnoha případech na něm byly objeveny i fekální bakterie. Je tedy důležité jej dezinfikovat například pomocí alkoholové ústní vody a obměňovat nejpozději jednou za tři měsíce. Mikroby různých druhů okupují také počítače, klávesnice a myši. Čas od času byste tyto předměty tedy měli otírat dezinfekčními přípravky.

Fotografie: Freepik

Kuchyňské utěrky a mobilní telefon

Až 90 % kuchyňských utěrek obsahuje mnoho bakterií. To je způsobené tím, že do nich utíráme ruce při vaření a také jimi sušíme povrchy v kuchyni. Proto je důležité tyto tkaniny pravidelně prát na vyšší stupeň. Některé hospodyňky utěrky dokonce vyvařují.

V moderní době ale vše zajistí pračka. Velmi rizikovým z hlediska přenosu infekce je dotykový i tlačítkový mobilní telefon. Vědci tvrdí, že se na něm vyskytuje až 500 krát více bakterií než na záchodovém prkénku. Proto ho občas rovněž přetřete dezinfekčním ubrouskem. Vyvarujete se tak případným nemocem.

Fotografie: Freepik

Obuv a dioptrické či sluneční brýle

Celou řadu bakterií můžete nalézt i na venkovní obuvi, zejména pak v případě, že jste se pohybovali v zabahněném prostředí. Vhodné je tedy boty nechávat přede dveřmi, nebo je můžete umístit na balkon. Pokud je máte v předsíni, měli byste je co nejdřív omýt teplou vodou a vhodným prostředkem (např. mýdlem). Záleží však na materiálu obuvi. Tu z textilií pak jednoduše vyperte.

Dalším mikroorganismy osídleným předmětem jsou brýle, a to jak sluneční, tak i ty dioptrické. Čistěte tedy sklíčka jednou za čas i speciálními alkoholovými spreji, které bakterie odstraní.

Fotografie: Freepik

Omývejte jednou za měsíc až dva i lednici

Také v ledničce najdete mnoho škodlivých bakterií, které se mohou dostat i do špatně přikrytých potravin. Snadno si tak způsobíte průjem nebo nevolnost. Nejjednodušší tedy je alespoň jednou za měsíc chladničku řádně omýt a vydezinfikovat. Udržíte si tak své zdraví a budete mít i dobrý pocit z toho, že vše je čisté a dokonale uspořádané. K eliminaci bakterií rovněž přispějete tak, že do lednice nebudete vkládat teplé a vlažné pokrmy.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]