Přehnané dezinfikování domácnosti není pro lidský organismus prospěšné

Moderní doba významně podporuje takzvaný boj proti organismům, kterým jsou bakterie. Na každém rohu se prodávají dezinfekční prostředky, či ubrousky. Také došlo i k rozvoji léčiv s antibiotickým účinkem, které pomáhají lidem zvládat těžká bakteriální onemocnění. Vraťme se ale k úklidům. Popírat důležitost základní hygienické čistoty nemůžeme, avšak ani úzkostlivá péče o domácnost není pro lidský organismus prospěšná.

Bakterie, která zdevastovala evropskou populaci

Z dávné historie víme, že bakterie zvaná Yersinia pestis dokázala vyhubit téměř půlku evropské populace. Stalo se tak v letech 1347 až 1352 kvůli černému moru, který tato agresivní bakterie způsobila. Je proto přirozené, že se lidstvo obává další takové zničující bakteriální nákazy.

Bakterie všude kam se podíváte

Mikroskopické organismy, které známe jako bakterie, nejsme pouhým okem schopní spatřit. Tyto mikroorganismy jsou na planetě Zemi od doby, co na ní vzniknul život. Právě veškeré mikroby jsou odpovědné za to, že na naší planetě je možný život. Díky absorpci slunečního záření spolu s využitím oxidu uhličitého uvolňují totiž kyslík. Tento proces je známý pod pojmem fotosyntéza.

Na povrchu i uvnitř lidského těla je možné nalézt neuvěřitelné množství zdraví prospěšných bakterií. Celkem je jich 1014. Tyto bakterie jsou neškodné, avšak pokud je narušená rovnováha organismu, mohou některé i škodit.

V roce 2008 byla provedená rozsáhlá studie, která se zaměřovala na rozmanitost mikroorganismů domorodců z Amazonie. Výsledky se samozřejmě porovnávali s lidmi, kteří žijí v civilizovaném západních světě. Vědci byly velice překvapení tím, že skladba mikroorganismů domorodců byla mnohem pestřejší nežli ta u člověka žijícího moderním způsobem života. Odborníci tento fakt přisuzují hlavně nadužívání různých druhů antibiotik.

Přirozený život s bakteriemi

Americký biolog Jack Gilbert, který je náměstkem Institutu genomické a systémové biologie zahájil velice důležitý výzkum ochočených delfínů v akváriu. Zaměřil se především na čistotu a kvalitu vody v bazénech. Delfíni chovaní v mnohem znečištěnější vodě byli objektivně mnohem zdravější než ti, kteří byli úzkostlivě opečovávaní v bazénu s čistou vodou.

Tento objev dává jasný signál lidstvu o tom, že bakterie jsou zkrátka i pro náš zdravější život důležité. Podstatné tedy je vychovávat malé děti v zcela přirozeném prostředí a abnormálně je nechránit před vším znečistěným. Díky bateriím si tak budou moci vaši potomci vytvořit tu správnou imunitu, která je ochrání před budoucími onemocněními. Až tedy příště půjdete s vašimi ratolestmi do parku, nebo na výlet do přírody, nechte je dotýkat se stromů, květin, rostlin, písku, půdy a redukujte otírání jejich rukou a povrchů dezinfekčními ubrousky. Velmi jim to prospěje.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]