Bezpeční kontrola na letišti: V příručním zavazadlu pašoval na palubu letadla svou kočku, nechtěl ji nechat doma

Fotografie: Politikaner / Creative Commons / Attribution 2.0

Letištní kontroly někdy mohou být únavné a zdlouhavé. Pokud se cestující dopředu neseznámí s pravidly, může se ocitnou v hodně nepříjemné situaci.

Většina lidí ví, že na letištích panují mnohem přísnější bezpečnostní nařízení než jinde. Do svého zavazadla si tak nemůžete vzít, co vás napadne. Všechna prochází důkladnou kontrolou, a to včetně rentgenu, jenž dokáže odhalit i důmyslně skryté věci. Čas od času se tak objevují až bizarnosti, které se cestující snaží přes kontrolu propašovat. Myslet si však, že nikdo nepřijde na to, že máte v příručním zavazadle živou kočku, je dost naivní představa.

Majitel si myslel, že kočka projde kontrolou bez povšimnutí

Úřad pro bezpečnost dopravy (TSA) ve Spojených státech zveřejnil na svém facebooku jeden zajímavý úlovek. Cestující měl v příručním zavazadle živou kočku, kterou si hodlal vzít do letadla. Na tom by nebylo celkem nic divného, pokud by zvíře bylo v pevné schránce a řádně odbaveno. V tomto případě cestující nepodnikl žádné kroky, aby cestu své kočky „zlegalizoval“, a ta tak byla zbytečně vystavena rentgenovému záření, které může být nebezpečné.

Bezpečnostní pracovníci letiště na mezinárodním letišti Norfolk ve Virginii kočku objevili při bezpečnostní prohlídce. „Cestující nechal dnes ráno svou kočku v cestovním kufříku na kontrolním stanovišti TSA,“ řekla mluvčí Správy pro bezpečnost dopravy (TSA) Lisa Farbsteinová. V příspěvku také žádají všechny cestující, aby své čtyřnohé miláčky vyndali před kontrolou z příručních zavazadel a nechali je řádně odbavit, a to na jiném místě k tomu určeném. Mluvčí také potvrdila, že zvíře neutrpělo žádnou újmu.

Před cestou si zjistěte pravidla pro přepravu mazlíčků

Každá letecká společnost má trochu jiná pravidla pro přepravu zvířat. Před cestou s domácím mazlíčkem je potřeba se s nimi seznámit, abyste nebyli překvapeni. Obecně se dá říct, že menší zvířata cestují na palubě letadla a po celou dobu musí vydržet v uzavřené přepravce s pevným dnem. Větší psi pak cestují v zavazadlovém prostoru. Musí mít v přepravce dostatek prostoru a přísun pitné vody.

Především u psů je vyžadováno také očkování proti vzteklině a mezinárodní cestovní pas, který vystavuje veterinář. Některé společnosti však mohou požadovat i odčervení mazlíčků, jež musí proběhnout v časovém úseku před vstupem na území daného státu. Některé státy mohou vyžadovat karanténu zvířete, která může trvat i déle než měsíc. Cestu s domácím mazlíčkem je tak dobré plánovat s dostatečným předstihem a je také vhodné zjistit si všechny potřebné informace.

Přeprava domácích mazlíčků také něco stojí a ceny se mohou značně lišit. V průměru zaplatíte mezi 600 – 2 500 Kč za zvíře na palubě. Za zavazadlový prostor si zkrátka připlatíte. Přeprava většího psa vás tak bude stát 3 000 – 8 000 Kč. Jedinou výjimku mají asistenční, záchranářští a policejní psi, kteří cestují zdarma, a to spolu s majitelem na palubě letadla.

Zdroj: Fox9

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*