Sušení vypraného prádla v domácnosti může ohrozit zdraví. Zaměřte se na rizika, která jsou s tím spojená

Fotografie: Pixabay

Ideální je sušit prádlo na čerstvém vzduchu. Někdy jsme však donuceni sušit ho v bytě. Sušení prádla doma je však zdraví škodlivé.

Venku prší nebo zkrátka nemáte balkón ani zahradu. Proto sušíte prádlo doma. Nechat prádlo schnout v domácnosti však znamená šířit vzduchem vlhkost. Právě vlhkost, která se při sušení dostává z prádla může být škodlivá pro naše zdraví. Jak jistě víte, tak ve vlhkém prostředí se tvoří plísně. Ty se bohužel rychle šíří a špatně se jich zbavuje.

Sušením prádla zvýšíte vlhkost

Při sušení prádla v místnosti zvýšíte vlhkost vzduchu o 30 %. Veškerá voda z vašeho čerstvě vypraného prádla se rozšíří do vzduchu. V důsledku toho, jak se zvyšuje vlhkost vzduchu se v místnosti začnou vyskytovat plísně a houby. Jejich účinky na zdraví mohou být opravdu škodlivé.

Vlhkost v bytě je nebezpečným faktorem zejména pro lidi trpící astmatem. Jde o nemoc, které způsobuje potíže s dýcháním. Podobně je vlhký vzduch plný plísní nebezpečný také pro lidi s respiračními problémy.

Fotografie: Pexels

Kromě toho může vlhkost způsobit alergie nebo plicní onemocnění. V mnohem vzácnějších případech to může vést dokonce k potencionálně smrtelné infekci plic. Ve vlhké místnosti se také mohou šířit roztoči a můžete se cítit unaveni. Bolet vás může také hlava.

Nehledě na to, že je vlhkost zdraví škodlivá vám může také navozovat pocit chladu. Chlad je totiž mnohem více cítit v prostředí s vlhkým vzduchem. Možná právě z toho důvodu budete v místnosti, kde sušíte prádlo také více topit.

Fotografie: Pexels

Co když jinde než uvnitř sušit nemůžete

V případě, že prádlo zkrátka jinde než doma sušit nemůžete, měli byste dodržet určitá opatření, aby se co nejvíce omezilo riziko. Pro lepší cirkulaci vzduchu je vhodné, aby prádla na sušáku nebylo příliš. Suché prádlo tedy ihned seberte a pokud ho máte hodně, použijte i ramínka. Myslete také na to, že je vhodné prát na nejvyšší otáčky, aby v prádle zůstalo co nejméně vody. Prádlo ideálně sušte přes den, kdy světlo a horký vzduch prádlo rychleji vysuší.

Fotografie: Freepik

Oblečení dávejte do nejméně vlhké místnosti a při sušení ideálně otevřete okno. Nikdy nedávejte sušák k topení. To podpoří jen odpařování a vytvoří se ještě nasycenější vzduch. Místnost, kde sušíte prádlo, je nutné pravidelně větrat. Ideální je také si pořídit odvlhčovač vzduchu, který nadměrnou vlhkost pohltí. Prádlo nikdy nesušte v koupelně a ideálně také v kuchyni, jde totiž o místnosti s největší vlhkostí.

Zdroj: Independent

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]