Signály, které vám vaše tělo vysílá, když vás chce včas varovat před mozkovou příhodou

Fotografie: Depositphotos

Každý rok utrpí cévní mozkovou příhodu až 13 miliónů lidí a mnohdy si nesou trvalé následky. Pokud se mezi ně nechcete přidat, sledujte své tělo a naučte se rozpoznat signály, které vám dává. Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) je přesně popsalo.

Mrtvička, nebo odborněji cévní mozková příhoda, nastává, když mozek přestane být zásobován krví. Jakmile je toto zastavení náhlé, oblasti mozku jsou ochuzeny o kyslík, což vede k odumírání funkcí mozku. Pro představu, cca jedna minuta bez kyslíku způsobí, že vám jich odumře až pětina. To staví mrtvičku na druhou hlavní příčinu úmrtí na světe.

Fotografie: Freepik

Co to vlastně je mrtvice?

Cévní mozková příhoda je důsledkem nedostatečného přívodu krve do mozku, což bývá způsobeno zablokovanou tepnou. K tomu dochází kvůli sraženině, která se na místě vytvoří. Další příčinou je také krvácení do mozku po prasknutí cévy. Ve většině případů je mrtvička ovšem způsobená prvním zmíněným způsobem. Občas také dojde k tomu, že je tepna blokována jen na chvíli a sraženina se rychle a bez poškození vyřeší.

Fotografie: Freepik

V tomto případě je ovšem naléhavá péče také nutná, jelikož následných 24 hodin existuje vysoké riziko, že vznikne nová příhoda. Jakmile mrtvičku proděláte, máte v následujících 5 letech šanci 30 až 43 %, že k ní dojde znovu. Většinou to je tak, že 1 z 10 lidí se po tomto zážitku zcela uzdraví. Zbylých 9 si pak nesou více či méně závažné následky v závislosti na postižené oblasti a době, kterou čekali na lékařskou pomoc. Je tedy důležité rozpoznat příznaky včas, jelikož včasná léčba snižuje riziko úmrtí až o 30 % a každá sekunda zde hraje velkou roli.

Příznaky mrtvice a na co si dát pozor

Projevuje se závratěmi, ztrátou rovnováhy, motorickými poruchami, ochrnutí končetiny na protější straně od poraněné části mozku, problémy s řečí, rozmazaným viděním či ztrátou zraku nebo silnými bolestmi hlavy.

Jako první ovšem ve většině případů dochází k náhlému povadnutí jednoho koutku. Jakmile tedy začnete tyto příznaky pociťovat, zavolejte si pomoc, dokud ještě můžete. Pokud si toho všimnete u někoho jiného, dejte mu rychlá cvičení na motoriku a řeč, jestliže je nezvládne, kontaktujte záchranku.

Fotografie: Freepik

Pro zabránění vzniku mrtvice je dobré si hlídat svůj životní styl. Nejčastějšími důvody pro vznik tohoto onemocnění jsou přemíra stresu a práce a zanedbávání zdravého životního stylu. Měli byste se tedy vyhnout nadměrné konzumaci tučných a sladkých potravin, kouření, konzumaci alkoholu či nadváze. Vždy si najděte čas pro sebe na relax a pravidelnou fyzickou aktivitu. Nebude také na škodu do svého jídelníčku zařadit více ovoce, zeleniny a libového masa.

Zdroj: CDC

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]