Třiadvacetilý muž našel na pláži zlatý artefakt. Vůbec netušil, o jaký poklad se jedná – je starší více než 185 milionů let

Fotografie: Pixabay

Hledání pokladů je nevšední zálibou, kterou ve svém volném čase někteří lidé s chutí provozují. Najít lze cokoliv – staré mince, polodrahokamy i zkameněliny z pradávných dob.

Aaron Smith žije ve Whitby ve Velké Británii. Je mu dvacet tři let, studuje vysokou školu a má docela zajímavý koníček, kterému neváhá obětovat veškerý svůj volný čas. S oblibou totiž hledá geologické artefakty, z nichž si pak doma dělá sbírku. Už jich nasbíral poměrně dost. Ale na ten největší objev měl vhodný čas teprve přijít.

Dračí zlato

Jednou se Aaron vydal na procházku podél pobřeží. Pláž Sundsend patřila k jeho nejoblíbenějším. Byla zde hezká příroda a také tu našel několik zajímavých geologických pozůstatků dávných časů. Když se shýbl pro jeden kámen, upoutal jeho pozornost předmět zlatavé barvy. Byl svým nálezem tak překvapený, že už nepokračoval v procházce, ale šel i se „zlatem“ ihned domů, aby zjistil, co to vlastně našel.

Ze zlata se vyklubal pyrit

Aaron Smith již málem spřádal plány, co za nalezené zlato všechno pořídí, až ho zpeněží. Musel se ale o svém nálezu poradit s odborníky, protože sám nebyl schopen určit, co přesně našel. Artefakt vypadal jako zlatý, ale Aaronovi bylo jasné, že se o zlato asi jednat nebude. Nakonec se ukázalo, že našel velmi hojný minerál a důležitou železnou rudu – kyz železný neboli pyrit. Kvůli jeho zlatavému odstínu ho neznalí mylně považují za zlato. I proto se mu říká bláznovo, kočičí nebo dračí zlato.

Fotografie: Pixabay

Poklad pod vrstvou vápence

I když Aaron nenašel zlato, tak byl se svým nálezem velmi spokojený. Když totiž odkryl vápencovou vrstvu na pyritu, objevil uvnitř minerálu měkkýše z období jury. Artefakt byl tedy starý více než 185 milionů let. Aaron Smith neváhal se svým objevem pochlubit i na sociálních sítích, kde měl již dost sledujících. Aaron je toho názoru, že takový starobylý artefakt může najít kdokoliv, když bude mít štěstí.

Zdroj: Gesellschaft