Tajemství bohaté úrody kopru odhaleno. Úspěch tkví ve správně zvolené metodě klíčení semínek. Takovou úrodu jste ještě nikdy neměli

Fotografie: Freepik

Kopr není příliš náročná rostlina na pěstování, takže pokud chcete zasadit kopr, nemusíte být zkušený pěstovatel. Chcete-li získat bohatou sklizeň kopru, musíte však znát vlastnosti této plodiny. Semena čerstvého kopru obsahují velké množství éterických olejů.

Z tohoto důvodu klíčí poměrně pomalu nebo nemusí klíčit vůbec. Kromě toho, pokud semena zasadíte do kyselé půdy, bude to stále negativně ovlivňovat jejich vývoj. Proto musíte vědět, jak zpracovat čerstvá semena, než je zasadíte do země.

Fotografie: Freepik

Vytvořte si sáček na semínka

Vezměte si gázu a vytvořte si z ní sáček. Do tohoto sáčku vložte semínka kopru a sáček uzavřete. Dalším krokem bude přelití semínek horkou vodou. Poté je nechte asi 3 dny namočené. Pokaždé, když voda vychladne, nahraďte ji znovu horkou vodou. Nebojte se, toto namáčení není nijak zvlášť časté, postačí ji vyměnit pětkrát denně. Takto to skutečně dělejte po celé tři dny. Pomůže to klíčivosti vašich semen.

Fotografie: Freepik

První výhonky

Poté rozetřete koprová semínka na kousky gázy a přikryjte je vlhkým hadříkem. Umístěte je na teplé místo po dobu 4 dnů. Během tohoto období by semínka měla vypučet a vy byste měli vidět první zelené výhonky. Asi 30 minut před samotnou výsadbou semínka důkladně osušte. Dobře to jde například papírovými kuchyňskými utěrkami.  Dejte si ale pozor, aby se semínka na utěrku nepřilepila.

Výsadba semínek

Důležitá rada od zkušeného zahradníka: nesejte koprová semínka do řádků, ale ve formě keřů či hromádek. Kopr vám tak vyroste v trsech, ale to vůbec nevadí. Jamky si připravte v hloubce jen několika málo centimetrů. Poté je zakryjte půdou a zalijte vodou. Ta by měla být měkká – je proto vhodné nechat kohoutkovou vodu alespoň přes noc odstát. Ti opatrnější ji mohou ještě před použitím převařit.

Fotografie: Freepik

Čekejte, až vyroste

Dále už nádobu postavte na okenní parapet, který je velmi světlý. Další růst svých rostlinek už bohužel neurychlíte, takže vám nezbývá, než čekat. Za několik týdnů budete moci začít sklízet své první zelené rostlinky. Necháte-li kopr vykvést, pak jeho typické květy ve tvaru deštníku můžete použít na podzim při zavařování okurek. Tento speciální přístup při přípravě semen k výsadbě přináší dobré výsledky: kopr roste voňavě a šťavnatě, bez dalších hnojiv. Vyzkoušejte jej vy i vaši přátelé!

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]