Túje jsou ozdobou zahrady a mohou nahradit klasický plot. Naučte se je správně pěstovat

Túje jsou oblíbenými keři na našich zahradách. Jak proto, že skvěle vypadají, tak i proto, že dokonale nahradí klasický plot. Pokud je máte v plánu také vysadit, podívejte se s námi na osvědčené rady a postupy, jak na to.

Vyberte správnou

Túje se samozřejmě dají koupit už předpěstované, což je také postup, který vám doporučujeme. Při výběru doporučujeme být obezřetní. Vybírejte jenom takové, které vypadají kvalitně a zdravě. Obecně platí, že čím více výhonků daný keř má, tím kvalitnější bude kořenový systém. Toto je jedno z ideálních vodítek při výběru.

Připravte zeminu

Pokud chcete pěstovat túje jenom na okrasu, je pro ně ideální místo ve stínu. Když mají nahradit plot, tak tento požadavek nijak neřešte. A vykopejte na určených místech díry asi 25 – 30 centimetrů hluboké. Na dno každé jámy přidejte kvalitní hnojivo smíchané s trochou zeminy. Keř tak bude mít hned po přesazení všechny potřebné živiny, které bude potřebovat nejenom k tomu, aby se ujmul.

Zasaďte túje

Vše je připraveno k sázení. Snažte se při sázení nepoškodit kořenový systém. Keř opatrně vložte do zeminy a následně zahrňte. Při tom je třeba myslet na dvě věci. Zajistit, aby byla túje rovná a byla kolmo k zemině. Jedině tak bude v budoucnu růst správně. Dále nezapomeňte půdu dostatečně udusat, aby v ní skutečně i dobře držela.

Lze je také předpěstovat

Pokud jste v situaci, kdy je nechcete kupovat, ale chcete si je předpěstovat, je postup v podstatě stejný. Jenom s tím rozdílem, že budete sázet samotné větvičky, do menších děr. Následně je vhodné použít PET lahev, pomocí které vznikne improvizovaný skleník.

Vytvoříte tak vhodné podmínky, pokud jde o teplo, vlhkost i ochranu před větrem a poškozením. Nutno ale zajistit i přísun čerstvého vzduchu.

Pravidelná péče je základ

Jak na túje, to již víte. Jakmile je máte zasazeny na svém místě, tak už zbývá jenom jediná věc. A tou je samozřejmě pravidelná péče. Ta je založena na dvou věcech. Tou první je pravidelné zalévání a tou druhou je i pravidelné hnojení, aby měl keř dostatek živin, které jsou potřebné k růstu.

Pěstovat lze také doma

Na závěr nezapomeňme zmínit také to, že pokud se rozhodnete pěstovat túje od samotného začátku, tedy z jednotlivých větviček, takzvaných řízků, tak se dá začít v jakémkoliv ročním období. Pokud by se jednalo o chladné dny, není problémem začít pěstovat doma, za využití kelímků, PET lahví, nebo květináčů. Teprve až získáte dostatečný kořenový systém, je možný přenos ven, kde by měly přečkat i zimu.