Hřebíček je díky svým blahodárným účinkům unikátním přírodním lékem. Zbaví vás řady problémů bez nutnosti nákupu drahých prostředků

Fotografie: Pixabay

Jde o koření, které se používá hlavně v období Vánoc. Jeho poupata se sbírají ručně a poté se suší, aby vypadala tak, jak je známe.

Hřebíček pochází z Moluckých ostrovů v Indonésii a podle staré legendy ho využívali již v dávné historii proti zápachu z úst. Do Evropy se hřebíček dostal ve 4. století a dovezli ho sem arabští kupci. V dobách, kdy neexistovali chladničky, se hřebíček používal ke konzervaci potravin. Hřebíček má mnoho léčivých účinků a může být našemu tělu opravdu dobrým pomocníkem, říká lékař Atli Arnarson.

Má léčivé účinky

Hřebíček je antibakteriální, antiseptický, a navíc jde o přírodní analgetikum. Toto koření se může pyšnit velkým obsahem antioxidantů, dále manganem, vitamíny K a C, hořčíkem, vápníkem, omega 3 a spoustou vlákniny. Obsahuje také sloučeninu zvanou eugenol, která pomáhá při detoxikaci těla. Dále má hřebíček dobrý vliv na zažívání a také funguje jako prevence při rakovině trávicího traktu.

Fotografie: Pixabay

Právě díky zmíněnému eugenolu je hřebíček protizánětlivý. Vědci ho zkoumali a došli k závěru, že snižuje odolnější záněty v těle o 15–30 %. Navíc obsahuje flavonoidy a antioxidanty. Ty mají také protizánětlivé vlastnosti. Pokud máte doma olej z hřebíčku, můžete ho využít jako obklad pro zklidnění artrózy. Navíc je vhodný také k masáži. Pomáhá rovněž při snižování těhotenských nevolností.

Na zuby jako sedativum

Hřebíček pomáhá také při bolestech zubů. Má anestetický a sedativní účinek. Je vhodné hřebíček kousat nebo zub pokapat hřebíčkovým olejem. Ten je skvělý i na odřeniny a štípance. Stačí ho smíchat s olivovým olejem a namazat s ním tělo. Vhodným společníkem je také při nachlazení. Zmírňuje totiž bolesti v krku i příznaky suchého kašle. Je dobré z hřebíčku udělat odvar nebo si nakapat hřebíčkový olej do čaje s medem. Na rýmu je vhodné hřebíček čichat.

Fotografie: Freepik

Hřebíček navíc osvěžuje a dezinfikuje dech. V neposlední řadě je také skvělý na uklidnění žaludku. Působí taktéž proti průjmu nebo zvracení. Dále se používá jako afrodiziakum a mužům brání v předčasné ejakulaci. Využívat ho můžete také proti stresu, a to v podobě čaje. Hodí se také ke snižování hladiny cukru v krvi, a studie dokonce prokázali, že je účinný proti rakovině plic.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]