Vedlejší účinky třech nejpoužívanějších vakcín proti covid-19. Není se čeho obávat, tvrdí vakcinolog

Fotografie: Freepik

Není neobvyklé, že lidé mají po očkování strach z vedlejších účinků. Nyní se hodně hovoří o očkování na covid-19, vakcinolog proto zkoumal nežádoucí účinky.

Nejčastější nežádoucí účinky se rozhodl přezkoumat americký lékař, aby uklidnil osoby, které se chtějí nechat očkovat, ale mají strach z vedlejších účinků injekce. Těmto lidem chtěl také vysvětlit, proč by se neměli od očkování nechat odradit. Tento americký posudek chce odsunout pochybnosti a pravdivě informovat občany o vedlejších účincích, které mohou očekávat.

Proč je normální mít nežádoucí účinky?

Podle doktora Petera Hoteze, vakcinologa, vedlejší účinky zahrnují bolesti celého těla, bolesti v paži, někdy s mírnou horečkou nebo únavou. Poté, co sám dostal druhou dávku německo-americké vakcíny Pfizer BioNTech, říká, že pocítil zimnici a třes na několik hodin. Lékař byl s touto reakcí svého těla spokojený. Podle něj k tomu dochází proto, že vakcína je velmi silná a vyvolala imunitní odpověď. Díky tomu pak tělo získá vysokou úroveň ochrany.

Fotografie: Freepik

Kromě jmenovaných nežádoucích účinků se může stát, že vám zarudne okolí v pichu nebo vám místo, kde jste byli očkováni nateče. Přijít může také bolest v místě vpichu, nevolnost nebo bolesti hlavy. Je třeba vědět, že nežádoucí účinky se dělí na velmi časté, časté, méně časté a vzácné. Nejběžnější vedlejší účinky u očkování Pfizer jsou bolesti hlavy, zimnice, únava, horečka a bolest kloubů. Častější jsou prý po druhé dávce vakcíny.

Moderna má podobné vedlejší účinky

Vakcína společnosti Moderna má téměř stejné nejčastější nežádoucí účinky jako očkování značky Pfizer. Kromě jmenovaných však můžete pocítit nevolnost nebo můžete dokonce zvracet. Je také možné, že se vám po očkování zvětší lymfatické uzliny. Stejně jako u americko-německé vakcíny jsou reakce zaznamenané zejména po druhé dávce, výjimkou je však zvětšení uzlin.

Fotografie: Freepik

Vakcína AstraZeneca, vyvinutá ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, má velmi časté, časté a občasné nežádoucí účinky. Nejběžnější místní reakce jsou podle dokumentace agentury: citlivost, svědění, teplo, podlitiny nebo bolest v místě vpichu. Systémové reakce zahrnují horečnaté stavy, bolesti hlavy, únavu, nevolnost, zimnici, slabost a bolest kloubů.

Fotografie: Freepik

Pokud máte nežádoucí účinky silné nebo neustupují, kontaktujte lékaře a dohodněte se s ním na následujícím postupu. Hlaste i případné další nežádoucí účinky.

Zdroj: CNN

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]