Viníka vysokých účtů za elektřinu nehledejte jen u dodavatele energií. Překvapivě se na nich může podílet i zdánlivě neškodný problém, který trápí řadu domácností

Fotografie: Depositphotos

Trápí vás vysoký účet za elektřinu a už nevíte, kde byste mohli šetřit? Na vině může být tvrdá voda a vznik vodního kamene.

Tvrdé vodě se říká tvrdá z toho důvodu, že obsahuje větší množství minerálů, jako je vápník a hořčík, jež jsou zodpovědné za tvorbu vodního kamene. Ten má za následek nejen nehezký vzhled naší koupelny nebo kuchyně, ale také nadměrnou spotřebu energie v důsledku jeho usazování. Zjistěte, zdali tímto problémem netrpí i vaše domácnost.

Jak zjistíme, že je voda tvrdá

Vzhledem k tomu, že vodní kámen je důsledkem uvádění tvrdé vody do varu nebo jejího vypařování, že máte doma tvrdou vodu poznáte podle nadměrné tvorby vodního kamene. Ten je tvořen rozpuštěním sloučenin vápníku, které se usazují v podobě vodního kamene.

Fotografie: Freepik

Nejčastěji se vyskytuje v bubnu a na topných tělesech praček nebo sušiček při praní a sušení prádla. Stejně tak v rychlovarné konvici nebo na bateriích v koupelně či v kuchyni.

Nejdříve se vodní kámen objeví na rychlovarné konvici

Pokud se skutečně chcete přesvědčit o tom, zdali vaše domácnost bojuje s vodním kamenem, prohlédněte si rychlovarnou konvici, spotřebič, který se v dnešní době vyskytuje snad v každém domově. Nejjasnějším projevem je zanešení topného tělíska v rychlovarné konvici.

Fotografie: Depositphotos

Usazování vodního kamene má pak vliv na spotřebu energie, protože prodlužuje dobu potřebnou k přípravě horké vody. Vodní kámen je totiž skutečně dobrým tepelným izolantem, a proto se zahřívá déle. Tím účet za elektřinu stoupá.

Jaké další nepříjemnosti může vodní kámen způsobit

Kromě navýšení spotřeby energie může vodní kámen způsobit i další nepříjemnosti. Například se může usazovat na vašem prádle. Oblečení v pračce může poškodit a zapříčiní, že textilie bude hrubá a drsná. Nemluvě o vzniku žmolků a nepříjemných pachů.

Fotografie: Unsplash

Zároveň může vodní kámen nadělat paseku i s vaší pokožkou. Je-li vaše kůže po horké sprše napnutá, voda má potenciál být tvrdá. Ta totiž nadměrně vysušuje pokožku a někdy vede i k tvorbě zarudlých skvrn. Pokud vodní kámen napadl i vaši myčku na nádobí, sklenice zůstanou matné a ztratí lesk. Bílé stopy na skle jsou znamením vodního kamene.

Zdroj: Insider

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]