Vodní kámen jako hrobník pračky. Předcházejte jejímu zanesení. Stačí 5 minut čištění a životnost pračky se výrazně prodlouží

Fotografie: Depositphotos

Pravidelná údržba pračky zajistí její dlouhou životnost. Nebojte se použít alternativní čisticí prostředky, které šetrně nahradí kupované a plné chemie. Výsledek vás příjemně překvapí.

Bez pračky nelze žít. Respektive možná ano, i dříve ženy zvládaly prát bez dnešních moderních vymožeností, jakým je i tento spotřebič, ale dnes už se pračka stala součástí téměř každé domácnosti a její funkce je pro náš každodenní život nenahraditelná. O to horší je, když se rozbije. Abyste předešli takové katastrofě, je třeba pračku pravidelně udržovat. Věřte, že samotné praní prádla ji zevnitř nevyčistí. Musíte vy. Déle vám pak vydrží a prádlo si uchová svou barvu i svěžest.

Proč je nutné pračku pravidelně čistit?

V některých domácnostech se pračka téměř nezastaví. S tak vysokým vytížením však dochází k jejímu opotřebení a znečištění. To znamená, že se její životnost zkracuje a také přestává plnit svou funkci na 100%. Prádlo může být špatně vyprané, může zapáchat nebo se dokonce i ničit. V pračce se postupně usazují zbytky pracího prášku, nečistoty z oblečení, vlasy, chlupy od domácích mazlíčků nebo vodní kámen. K tomu všemu si přidejte ještě bakterie a plísně a představte si, pod jakým tlakem pračka je.

Použijte kyselinu citrónovou

Co je skvělé, že stejně jako při úklidu domácnosti, i při čištění jednotlivých spotřebičů nemusíte používat předražené čisticí prostředky plné chemie. Zkuste kyselinu citrónovou. Do zásobníku na prací prášek a aviváž nasypte tolik kyseliny citrónové, kolik používáte pracího prášku. Poté spusťte spotřebič na dlouhý program s nejvyšší teplotou. Jakmile dopere, vytřete vnitřek čistým hadříkem.

Fotografie: Pixabay

Jedlá soda proti vodnímu kameni

Dalším oblíbeným čisticím prostředkem je bezesporu jedlá soda. Je velmi účinná při odstraňování vodního kamene. Do nádržky nasypte asi polovinu hrnku jedlé sody a zapněte program s vysokou teplotou. Poté ještě jednou pračku propláchněte na krátký program. Jedlou sodou můžete vyčistit i odtokový filtr. Jakmile zjistíte, že pračka špatně napouští nebo vypouští, je potřeba podívat se i na filtr.

Tablety do myčky na nádobí

Může se stát, že nebudete mít po ruce žádný z uvedených prostředků, ale pokud máte myčku na nádobí, je možné, že používáte tablety do myčky, které také lze skvěle využít pro čištění bubnu pračky. Hoďte hned 2 přímo do bubnu, spusťte na delší program alespoň na 60 stupňů a po dokončení vytřete čistým hadříkem.

Fotografie: Depositphotos

Základní pravidla pro čištění pračky

Aby vám spotřebič co nejdéle vydržel, je skutečně nutné dbát na jeho pravidelné čištění. Není ani třeba používat drahých čisticích prostředků, stačí použít výše zmíněné a dodržovat následující pravidla.

  • K vyčištění pračky stačí obyčejný ocet, jedlá soda či kyselina citrónová
  • Nezapomínejte na filtr, je potřeba jej také pravidelně udržovat
  • Perte i na vyšší teploty, na 60 stupňů a více
  • Občas můžete pustit na vyšší teplotu i prázdnou pračku
  • Po doprání dvířka pračky ani zásobník nezavírejte, nechte je větrat

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]