Vůně stáří: Co způsobuje změny pachu u starých lidí? Tělo tím vysílá zprávu a nejedná se o špatnou hygienu

Fotografie: Depositphotos

Stařecký pach, vůně staroby, tak říkáme fenoménu, který se projevuje u starších lidí. Proč tomu tak je, ví jen málokdo.

Každý člověk v průběhu života voní různě. V době nastupující puberty se poprvé začne měnit tělesný pach. Tady jsou na vině především hormonální změny, které stejně tak mohou měnit tělesný odér u žen v menopauze i u mužů, vlivem poklesu testosteronu. Pach starých lidí pak mnohem více souvisí se stárnutím těla a tělesných procesů, které v něm probíhají, říká lékařka Shilpa Amin.

Hygiena nemá na tento pach vliv

Hygiena sama o sobě nemá vliv na vznik tohoto zvláštního odéru, který někteří přirovnávají k vůni starých knih nebo zatuchlého sklepa. Více se na tělesném zápachu podílí složení bakterií na kůži a vylučování pachových sloučenin. Jejich kombinace tak vede k typickému zatuchlému zápachu. Kůže starých lidí se ztenčuje a mazové žlázy přestávají dobře fungovat a kůže vylučuje méně antioxidantů. Kombinace všech těchto faktorů pak způsobuje změnu zápachu u starých lidí.

I když stále neznáme přesný mechanismus, předpokládá se, že měnící se tělesný pach má co dočinění s evolucí. Miminka voní jinak, než teenager, žena středního věku nebo stařec. Různé vůně tak mohou utužovat mateřskou lásku, napomáhat k reprodukci nebo naopak upozornit na to, kde už reprodukce není vhodná. Rádi bychom na to někdy zapomněli, ale se zvířaty toho máme hodně společného. A čich je pro nás velkým zdrojem informací.

Vůně stáři však většině respondentů nevadila

Překvapivě však vůně starých lidí není většině až tak nepříjemná. V jednom experimentu se prokázalo, že mladším lidem vůně starých lidí nijak zvlášť nevadí. A dokonce dopadli nejlépe ze všech tří věkových skupin, které vědci do experimentu zahrnuli. Nejhůře dopadli muži středního věku, jejichž odér byl vyhodnocen jako pronikavý koňský až pižmový zápach.

Fotografie: Freepik

Stařecký odér tedy není způsoben nedostatkem hygieny a žádná sprcha, ani mýdlo jej zcela neodstraní. Ke změně v odéru tak může dojít jen v případě, že změníme některé naše zvyklosti. Senioři, kteří by s tímto problémem chtěli něco dělat, by se měli zaměřit především na zdravou stravu, zvýšení pohybových aktivit a pitný režim.

Zdravý životní styl pomáhá tělesný odér zmírnit

Tedy vše, co se obecně doporučuje pro zdravý životní styl. Nejvhodnější dietou jsou pro seniory dušená, tepelně upravená jídla, cereálie, lehce stravitelná zelenina, ryby a bílé maso. Dostatečný pitný režim, který mají senioři často narušený, přispívá k lepšímu trávení a štěpení látek v těle. To v konečném důsledku zmírňuje i tělesný zápach.

Fotografie: Freepik

Pamatujte, že změna tělesného pachu je zcela normální a nikdo by se za ni neměl stydět. Každý, si možná dodnes vzpomene na babiččinu vůni, když jste jí dávali pusu na tvář, hladkou jako voskový papír. Možná i proto mladí lidé nevnímají pach starých lidí až tak nepříjemně. Jsou to vzpomínky, které v nás spíše vyvolávají pěkné pocity. Vzpomínky spojené s láskou a tím nejlepším koláčem, který jsme kdy jedli.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]