Vzácný delfín vyniká nad ostatními díky unikátnímu růžovému zbarvení

Delfín je zvíře, které řadíme mezi kytovce a rovněž i savce. Jejich příbuznými jsou hlavně sviňuchy a velryby. Velikost delfínů se pohybuje dle druhu od jednoho do sedmi metrů. Tato mírumilovná stvoření se v podstatě vyskytují ve všech mořích a oceánech na světě. Delfíni jsou i výbornými a rychlými plavci. Někteří dosáhnou rychlosti až šedesát kilometrů za hodinu.

Jejich typickou barvou je šedá s bílými prvky. Když však nemají dostatek melaninu, trpí stejně jako lidé albinismem. V tomto důsledku se na povrchu jejich těla objeví nezvykle růžový odstín. Pojďme se tedy na delfíny albíny podívat z blízka.

Kde se růžoví delfíni vyskytují nejvíce?

Na delfíny albíny natrefíte především v Louisianě. Konkrétně si pokojně plavou v řece Calcasieu. Mnoho zahraničních turistů jsem každoročně zavítá v naději, že tyto nezvykle zbarvené delfíny spatří na vlastní oči. Pokud se tak opravdu stane, je to jistě nádherná podívaná. Pro místní obyvatele se růžoví delfíni stali doslova maskoty.

Delfíni albíni jako ohrožený druh

Růžoví delfíni byli označení Mezinárodní unií pro ochranu přírody za velmi ohrožený druh. Jejich populace totiž významně klesá. Na světě jich je jen pouhých desítek tisíc. Poprvé tyto úžasné tvory v Louisianě spatřil lodní kapitán Erik Rue. Dle jeho vyjádření růžoví delfíni nebojácně plavali vedle jeho lodi. Muž obdivoval jejich nezvyklou světle růžovou kůži. Někteří vědci neustále přemýšlejí, jak nejlépe zachovat tento fascinující ohrožený druh delfínů.

Mírumilovná povaha delfínů

Z fyziologického hlediska mají delfíni mnohem větší mozek nežli lidé. Avšak jeho struktura se značně odlišuje. Vědci prokázali, že se v jejich nervové soustavě vyskytují neobvykle tvarované neurony, které jsou nejspíš odpovědné za inteligenci a mírumilovnou povahu delfínů.

Přišlo se také na to, že delfíni dokážou rozpoznávat různé pozorované objekty a pokud byste před ně dali zrcadlo, vnímají vědomě i svůj obraz. Někteří ochočení delfíni jsou dokonce schopní velké obětavosti vůči zraněným lidem a bylo již mnoho případů, kdy člověku zachránili život.

Delfín a člověk

Ať se jedná o delfíny skákavé, kteří jsou zbarvení do šeda, nebo ty vzácné růžové, vždy můžeme říct, že tato zvířata mají neuvěřitelně blahodárný účinek na lidskou psychiku. Terapie s delfíny je doporučovaná především těm, kteří mají emoční psychické obtíže, deprese, potřebují zlepšit celkovou pohybovou mobilitu, nebo podpořit rozvoj řeči.

Vhodná je tato terapeutická metoda i pro lidi s Downovým syndromem, nebo autismem. Terapie s delfíny probíhá přímo ve vodě, kdy má dotyčný na sobě ochrannou vestu a může se zvířete dotýkat, hrát si s ním, nebo i plavat. Příznivé účinky delfínů na lidskou psychiku byly dokonce i vědecky prokázané.

Fotografie: National Wildlife Association

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]