Znalost Heimlichova chvatu přišla vhod číšníkovi, který zahlédl dusícího se zákazníka

Fotografie: DPLA bot / Public domain

Podívejte se na záchranu života, které se bez váhání chopil teprve 16letý chlapec. Staršímu muži v restauraci zaskočilo a nemohl se nadechnout.

Na internetu bylo zveřejněno video z bezpečnostní kamery umístěné v restauraci. Je na ní zachycena dramatická scéna. Dusícího se muže si naštěstí velmi rychle všimne mladík, který je zde jako číšník na praxi. Bez váhání k muži přispěchá a dobře ví, co má dělat. Muži provede tzv. Heimlichův chvat a to mu zachrání život. Uměli byste si poradit ve stejné situaci?

Muž se začne chovat zvláštně

Poklidné odpoledne v jedné restauraci narušily poměrně horké chvilky. Restaurace je téměř prázdná a blízko vchodu sedí sám u stolu starší muž. Za barem se pohybuje teprve šestnáctiletý učeň. Nikdo jiný v dohledu není. Najednou se host zvedá a snaží se předklonit. Číšník jeho podivné chování zaregistruje a chvíli ho pozoruje. Pak mu dojde, že se muž nemůže nadechnout.

Ihned oběhne bar a nejprve se snaží muži zaskočené sousto dostat z dýchacích cest ráznými údery do zad. To však bohužel nezabírá a muž se stále dusí. Mladík tak muže zezadu obejme a několikrát provede Heimlichův chvat, tedy rázné stlačení mužova nadbřišku. Po několika pokusech se muži konečně podaří zaskočené sousto vykašlat.

Přibíhá další muž, který kontroluje situaci, zdá se však, že právě zachráněný muž je jen silně otřesen a nebude potřebovat žádné lékařské ošetření. Poté, co bylo video tohoto incidentu umístěno na internet, ho zhlédly statisíce lidí a mladík si za svoji pohotovou reakci a záchranu života vysloužil mnoho pochvalných komentářů. Bylo vidět, že dobře ví, jak tento manévr provést.

@goodnewscorrespondent16-YEAR-OLD SAVES ELDERLY MAN WHO WAS CHOKING: Security camera captures the moment elderly man begins choking on his food while eating in a restaurant. The man was saved by 16 year old culinary student who was doing his internship in the shop.The student quickly went over to the customer and first slapped him on the back. Realizing that the intervention was insufficient, he applied the Heimlich maneuver, which he had recently learned from social media.

♬ original sound – Good News Correspondent

Naučte se Heimlichův chvat, může zachránit život

Pokud se někdy ocitnete v podobné situaci, měli byste vědět, jak efektivně zakročit. Heimlichův chvat je velmi účinná metoda, jak dusícího se člověka zachránit. Nejprve byste však měli postiženého udeřit alespoň pětkrát silně mezi lopatky a sledovat, zda se sousto neuvolnilo. Pokud ne, stoupněte si za něj a obejměte ho rukama.

Znalosti první pomoci, které nabyl na táboře, mu pomohly zachránit život jeho dědečka

Jednu ruku dejte v pěst do oblasti nadbřišku. Ruku v pěst obejměte druhou rukou a proveďte rázné stlačení směrem dozadu a nahoru. Stlačení bránice vydá povel plicím, které na uvízlé těleso vyvinou větší tlak. Kontrolujte postiženého, zda začal dýchat. Pokud ne, po pěti stlačeních opět přejděte k úderům do zad. Jestliže dojde ke ztrátě vědomí v důsledku nedostatku kyslíku, je nutné zahájit masáž srdce a volat rychlou záchrannou službu.

Zdroj: Latestly

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]