Zalévat orchideje vodou z kohoutku je špatně. Existuje totiž milionkrát lepší zálivka za 0 Kč

Fotografie: Pexels

Orchideje jsou jedny z nejpopulárnějších pokojových rostlin. Jejich pěstování není nijak náročné, ale občas si dělají, co chtějí. Zkuste je zalévat rýžovou vodou, odmění se vám krásnými květy.

Používání rýžové vody jako hnojiva pro orchideje je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zajistit jejich kvetení a výživu. Rýžová voda je pro orchideje příznivá, protože zvyšuje množství škrobu, který užitečné houby využívají, poskytuje orchideji bílkoviny, vlákninu, volné aminokyseliny, vápník, fosfor, železo, zinek, draslík, thiamin, riboflavin a niacin v malých dávkách, také podporuje rychlejší růst, zdraví listů a větší kořeny.

Rady vašich babiček

Dobrou zprávou je, že to, co vám vaše babičky vyprávěly o používání rýžové vody, je nyní ověřeno v péči o orchideje a výzkum konečně prokázal to, co věděly celou dobu. Rýžová voda je dobrá pro přirozené hnojení orchidejí. Jakmile tedy uvaříte rýži, nikdy nevylévejte zbytky zakalené vody. Obsahuje hlavně drcené částice rýže, ale může obsahovat i další minerály, jež byly přidány do rýžové plantáže. Polovina ve vodě rozpustných minerálů se z rýže přenese do vody.

Jak získat rýžovou vodu pro orchideje

V podstatě existují dva různé způsoby, jak získat rýžovou vodu pro hnojení orchidejí. Jedním z nich je namočit rýži do vody, jako to děláte běžně, abyste ji opláchli před vařením. Druhým způsobem je použít dvojnásobné množství vody než normálně, povařit vodu s rýží několik minut a poté scedit vrchní část vody. Tekutinu byste pak měli nechat vychladnout.

Fermentovaná rýžová voda

Existuje ještě další metoda, jejímž výsledkem je fermentovaná rýžová voda. Vzhledem k tomu, že některé bakterie a plísně jsou prospěšné, fermentovaná rýžová voda může podpořit další růst vašich orchidejí. Při této metodě je recept stejný kromě doby, kdy rýže leží ve vodě na stinném, chladném místě 3–4 dny. To umožňuje houbám růst ve vodě a přeměňovat tuto vodu na fermentovanou.

Fotografie: Depositphotos

Nefermentovaná rýžová voda pro orchideje

Tentokrát nic nevaříte, pouze namáčíte. Ponořte rýži na několik hodin do vody jako cyklus oplachování před samotným vařením, na které však v tomto případě nedojde. Vzhledem k tomu, že jste zvyklí vodu nakonec stejně vylít, je dobré ji použít na hnojení orchidejí místo toho, aby skončila v odpadu. Můžete ji použít i na jiné pokojové rostliny.

Zdroj: Orchideria