Správně zvolená strava je základem
Jídelníček každého pejska je poněkud individuální, ať už se rozhodnete pro granule pro psy, konzervy, vařenou či BARF stravu, měli byste přihlížet především ke zdraví a potřebám vašeho společníka. Nejvíce zastoupenou surovinou v psí stravě by měla být především svalovina, tedy maso, případně pak vnitřnosti, ovoce a zelenina a teprve pak obilniny. Ty se navíc doporučují jen pro vysoce aktivní psy, protože jsou bohatým zdrojem sacharidů.
Sami jistě brzy přijdete na to, která strava vyhovuje vašemu pejskovi i rodinnému rozpočtu. Jen neopomíjejte skutečnost, že přivykání pejska na jiný typ stravy trvá celé týdny.
Nezapomínejte také na to, že pes musí mít celodenně přístup k pitné vodě, to platí zejména v případech, kdy jsou součástí jeho jídelníčku granule.
Pravidelné návštěvy veterináře
Ačkoli si pozorní majitelé všimnou i drobných změn chování u jejich mazlíčka, preventivní prohlídky a pravidelné očkování je nezbytností. Veterináře byste měli navštěvovat minimálně jednou za rok, ale i v případech, kdy je psík unavenější než obvykle nebo nemá chuť k jídlu. Čím dříve budete řešit případné zdravotní potíže, tím větší je pravděpodobnost plného uzdravení.
V seniorním věku, u velkých plemen i dříve, byste se pak měli u svého veterináře informovat o vhodné kloubní výživě, aby byl pro pejska pohyb stále bezbolestný a zdrojem radosti. Kvalitní doplňky stravy nabízí i chovatelské potřeby – FERA24.CZ, tak se na ně skočte podívat.
Péče o srst
Srst každého plemene má svá specifika, na které je při péči nutné pamatovat. Základem je pravidelné vyčesávání psa, a to zejména v období línání, v opačném případě totiž nemůže pokožka dýchat, což může vést ke vzniku kožních infekcí. Při léčbě pak musí být srst často oholena. To pak narušuje pejskovu schopnost termoregulace a v letních měsících hrozí vážné riziko spálení.
Nezbytná je i pravidelná péče o drápky, uši a oči
Majitelé psích mazlíčků bohužel často opomínají péči o drápky, uši a oči. To samozřejmě přináší výrazně zvýšená rizika zánětů.
Psí uši je potřeba kontrolovat aspoň jednou měsíčně, u plemen se svislými ušima hrozí v případě zanešení cizorodých látek například z vody záněty. Jiným plemenům ouška zarůstají chloupky a ty je potřeba odstraňovat. Uši čistěte pravidelně a pouze za použití speciálních přípravků k tomu určených.
Co se týče očí, tak je potřeba kontrolovat, zda pejska netrápí nějaký výtok z očí nebo zda nemá očička zakalená. Zejména u starších psů se totiž může vyskytnout šedý zákal, se kterým si však v počátcích zvěrolékař poradí.
Neméně důležitá je pak správná péče o drápky, zejména malá plemena a méně aktivní psi si totiž nezvládají drápky dostatečně obrušovat. Tato procedura je sice pro pejska většinou nepříjemná, ale předejte tak problémům s chůzí kvůli bolestem.
Pečujte o váš vztah se psem i jeho psychiku
S psí duší je to stejné jako s tou lidskou, pokud strádá, postupně začne chřadnout i tělo. Věnujte tak svému mazlíčkovi dostatek pozornosti, hrajte si spolu doma nebo na zahradě, případně vyrážejte pravidelně na procházky. To pomůže nejen pejskovi, ale i vašemu fyzickému a mentálnímu zdraví.
Napište komentář