7 tipů, jak zastínit interiér

rolety

Léto a sluneční dny se snad nezadržitelně blíží a lidé začínají řešit stínění. Pokud máte okna na jižní stranu, je stínění obzvláště důležité. Zastínění interiéru má navíc více funkcí a výhod. Kromě toho, že ochrání před světlem, pomáhá stínící technika i jako protihluková bariéra, je další překážkou pro zloděje nebo estetickým doplňkem.

Pojďme se podívat na konkrétní tipy, jak svou domácnost elegantně zastínit.

1.     Vlastní řešení aneb udělej si sám

Začněme nejlevnější variantou a tou je vlastní řešení. Ke stínění se dá totiž použít spousta věcí – záclony, látky, neprůhledné folie apod. Kutilové se mohou nechat na internetu inspirovat a i stínění si vyrobit sami.

2.     Vnitřní závěsy

Dříve byly vnitřní závěsy samozřejmostí. I dnes se ještě používají, ale nejsou tak účinné jako profesionální stínění. Zachycují prach, stíní většinou jen částečně, a i když jsou odhrnuté, ubírají domácnosti část světla.

3.     Vnitřní rolety či žaluzie

Vnitřní stínění obecně má jednu velkou nevýhodu, za oknem nechává jen světlo, ale ne teplo. Nezabrání tak v horkých dnech přehřívání interiéru. Jinak se však v dnešní době dají koupit krásné a elegantní vnitřní rolety i vertikální nebo horizontální žaluzie za nízké ceny, které vám zajistí soukromí.

4.     Plissé

Tato skládaná látková žaluzie s různou propustností světla je dokonalý, variabilní, a hlavně funkční doplněk domácnosti, který se používá k jemnému stínění. Nezastíní místnost dokonale, což ale v některých místnostech ani není potřeba. Je zkrátka spíše taková designová varianta.

5.     Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie jsou stále oblíbenější. Je to profesionální varianta stínění, teplo zůstává venku, žaluzie jsou pevné a fungují i jako ochrana proti zlodějům. Navíc můžete jednoduše ovladačem korigovat, kolik světla se do místnosti dostane.

6.     Venkovní rolety

Venkovní stínění je obecně dnes považováno za nejlepší a venkovní neboli předokenní rolety jsou nejčastější variantou. Perfektně interiér zastíní, mohou být krásný doplněk k domu, ladit s okny, dveřmi, fasádou. Mají dlouhou životnost i možnost dálkového ovládání.

7.     Markýzy a další varianty

Samozřejmě existují ještě další varianty stínící techniky, jako jsou různé druhy markýz, screenové rolety, posuvné stěny aj.

Celkově je v dnešní době trendem spíše investovat do venkovního stínění (rolety, žaluzie, markýzy) a vnitřní způsoby stínění využívat spíše jako designovou záležitost, která umí interiér zútulnit. Ovšem i venkovní stínící technika může být estetická a může dotvořit moderní vzhled exteriéru domu.