7 tipů, jak zkrášlit zahradu

Máte dojem, že je vaše zahrada příliš holá a nezajímavá? Nechte si doporučit těchto sedm úprav k tomu, aby vaše zahrádka prokoukla a stala se pro vás oázou klidu. Některé z nich vám pomohou ušetřit čas a pak si můžete zahrádku jednoduše užívat bez snahy o náročnou údržbu.

Oživte jednoduchou travnatou pláň následujícími změnami. Využijte živly, kamení, dlouholeté působení trvalek.

Jezírko

Vodní živel dokáže ze zahrady udělat vyrovnaný prostor. Přivádí do zahrady žádoucí živočichy, napájí je a vytváří příjemné klima. Ideální je jezírko s vodopádem nebo fontánkou, která vodu v terénu rozproudí a mimo výše jmenovaného dodá zahradě příjemný šum, při němž se dá krásně odpočívat a meditovat. Nezapomeňte do jezírka zabudovat filtraci, aby se vám voda nekalila; zvláště pokud ji chcete naplnit rybičkami.

Skalka

Skalka nejen že hezky vypadá, ale lze na ní vypěstovat užitečné rostliny. Skalce sluší libeček a dobromysl, bylinky užitečné zdravotně a chuťově příjemné. Také meduňka, máta a šalvěj mohou růst na skalce. Své místo si najde i levandule. Pokud nejste na “jedlé květiny”, pořiďte si koniklec, plamenky nebo lomikámen. Pokud se vám nechce budovat skalku, alternativou mohou být trvalkové záhony. Trvalky vám vydrží s drobnou údržbou několik let a vypadají lépe, než holý trávník.

Dekorace z kulatiny

Rustikální dojem zahrady podtrhnou polínka a jejich přítomnost v prostoru. Využít je lze různě. Můžete si z nich vyrobit můstek, dekorace, květináče nebo ptačí budku. Obecně neopracované dřevo odkazující na přirozený tvar stromu. Navozuje v nás příjemné pocity, protože nás v duchu odkazuje na les.

Úhledné cestičky

Útulnost a řád dodá zahrádce úhledná cestička, která pomyslně oddělí prostor. Cestičku můžete vyhradit zpevněním záhonů a skalek či jiným vyvýšením okolního terénu, nebo můžete použít štěrk či kamínky k vysypání cestičky pro procházku po zahradě. V oblázcích můžete podpořit své zdraví bosou chůzí.

Ohniště a ohřívadla

Pokud máte rádi opečené maso, sýr nebo brambory na ohni, pořiďte si ohniště. Nicméně není nutné rozpalovat oheň jen za předpokladu opečení jídla. Oheň je krásný očistný harmonizační proces, kterým můžete oživit energii v zahradě. Hlavně v zimních měsících může kvalitní ohniště s voňavým dřevem posloužit jako ohřívadlo a zpříjemnit nám chvilky v zahradě za každého počasí. V hobbymarketech seženete velká kovová elegantní ohniště, kvůli kterým nemusíte vykopávat a pálit díru v zemi.

Vedle ohniště můžete používat jiné zdroje světla a hlavně ohně a tepla. Prostředí v zahradě krásně promění louče s ohněm, olejové lampy, solární lampičky zabodnuté do země a lampičky zavěšené na stromech. Spodní větve ovocných stromů můžete ověšet bílými vánočními světýlky i v létě. Univerzálně podobně jako ohniště mohou posloužit plynová ohřívadla.

Zahradní domek

Zahradní domek má na zahradě široké využití. Můžete do něj uložit nářadí, které zrovna nepoužíváte, ale zahradní domky je možné využít i jako zvláštní prostor ke zvláštním aktivitám. Mnoho lidí je využívá jako předsálí k sauně nebo odpočinkovou “zašívárnu” pro děti i dospělé. Zvláštním způsobem využití zahradního domečku je vybudování soukromého kina v zahradním domku. Příklady domečků, které si můžete k tomuto účel pořídit, najdete zde.

Luční květiny

Chcete aby to u vás na zahradě vypadalo jako na venkově? Aby se vám v trávě míhal hmyz a aby zahrada voněla? Zkuste její část nesekat nebo vybudovat motýlí louku díky semenům lučních květin. Zahrada se promění doslova v lůno přírody, které přinese důležitému hmyzu tolik potřebnou potravu. Zasejte vlčí máky, zvonky nebo nechte prostě vyrůst pampelišky.