Aby byly rostliny rajčat zdravé a bohatě plodily, je potřeba je občas přihnojit. Podívejte se, co umí obyčejné kvasnice.
Při pěstování zdravých a produktivních rostlin rajčat hraje zásadní roli správné hnojení. I když je na trhu k dispozici řada komerčních hnojiv, mnoho zahradníků se stále častěji obrací k přírodním alternativám. Ty jsou šetrné k životnímu prostředí a často jsou i levnější. Jednou z takových možností je i použití kvasnic, které budou rostliny rajčat milovat.
Proč používat droždí jako hnojivo?
Droždí je bohaté na základní živiny, které jsou prospěšné pro růst rostlin. Obsahuje cenné sloučeniny jako dusík, fosfor, draslík a různé vitamíny. Tyto živiny jsou životně důležité pro zdravý vývoj rostlin, podporují jejich bujný růst, lepší produkci plodů a celkovou odolnost. Na rozdíl od syntetických hnojiv jsou kvasinky přírodním produktem, jenž se snadno rozkládá, aniž by poškozoval půdu, vodu nebo okolní ekosystém. Použitím alternativních přírodních hnojiv tak snižujete chemickou zátěž půdy a plody z takové rostliny jsou také mnohem zdravější.
Kvasinky rovněž obohacují půdu, zlepšují její strukturu, úrodnost a podporují růst prospěšných mikroorganismů, bakterií a hub, které zvyšují dostupnost živin pro rostliny rajčat. Organická hmota v kvasnicích přispívá k zadržování půdní vlhkosti, provzdušňování a celkovému zdraví půdy. Droždí také obsahuje přírodní látky, jež posilují imunitní systém rajčat, a snižují tak riziko výskytu chorob i škůdců. Což opět vede ke snížení potřeby rostliny chemicky ošetřovat.
Kvasnicové hnojivo
Hnojivo můžete vyrobit ze sušených nebo čerstvých kvasnic. Rozmíchejte 50 g čerstvých kvasnic v jednom litru teplé vody a nechte hodinu odstát. Poté roztok zřeďte ještě 10 litry vody, pokud budete hnojivo aplikovat na list, nebo 5 litry vody, jestliže ho použijete jako zálivku na kořeny. Můžete také použít lžíci sušeného droždí a rozmíchat ji ve 4 litrech vody. Nechte také odstát a výsledný produkt pak můžete rovnou použít jako zálivku.
Aplikaci na list provádějte vždy až k večeru, aby na listy nesvítilo silné sluneční světlo. Hnojení kvasnicemi můžete provádět každé dva týdny. Ale pozor, kvasnice vytahují z půdy draslík, proto je potřeba při častém používání tohoto hnojiva obnovovat zásobu draslíku. Na to se nejlépe hodí popel z dřevěného uhlí, který kolem rostliny posypete a mírně zapracujete do půdy.
Zdroj: Twice
Napište komentář