
Meteorologové zveřejnili analýzu počasí za prvních 6 měsíců letošního roku a nestačí se divit. Taková situace nebyla v České republice více než 60 let.
Extrémní výkyvy počasí doprovází tuzemsko od začátku jara. Meteorologové však nyní upozornili na závažnější skutečnost, která vyplynula na povrch po pečlivé analýze Českého hydrometeorologického ústavu. Odborníci zjistili, že období mezi lednem a červnem se ukázalo jako období s nejnižším úhrnem srážek za více než 60 let. Nejhůře ze všech na tom byla Vysočina, ale vesměs všechny ostatní kraje zůstávají pod průměrem.
Tak málo srážek nebylo za více než 60 let
Analýza ČHMÚ se týkala prvního pololetí roku 2025 a vyšlo najevo, že spadlé srážky za toto období jsou značně pod průměrem oproti předchozím rokům. „Máme za sebou srážkově nejchudší polovinu roku od roku 1961. Průběžně spadlo od začátku roku za každý měsíc méně srážek, než je obvyklé,“ uvedli meteorologové s tím, že nejchudším měsícem byl únor. Během toho napršelo totiž pouze 30 % normálu z let 1991 až 2020.
„Celkový úhrn srážek na našem území za měsíce leden až červen je dle předběžných údajů 222 mm, což odpovídá 76 % normálu 1991–2020. Pro srovnání například s loňským rokem, za stejné období spadlo 355 mm,“ dodává ČHMÚ. Nejvíce přitom pršelo v červnu, ale ani tak množství srážek nedosáhlo normálu. Mimochodem na webu Svět Kreativity jsme také psali o nemilé předpovědi počasí na zbytek letošního července.
Meteorologové sdělili, jaké počasí máme očekávat během zbytku července. Nikdo s tím nepočítal
Situace vypadá nejhůř v na Vysočině, kde od začátku roku spadlo méně než 60 % obvyklých srážek. Ani v jiných regionech však není situace ideální. „Nejvíce srážek od začátku roku jsme zatím zaznamenali na stanicích v Krkonoších a v Jizerských horách. Stanice Bílý Potok, Smědava (834 m n. m.) naměřila 566 mm srážek, Dvoračky (1 115 m n. m.) 556 mm a Labská bouda (1 320 m n. m.) 543 mm. Přes 500 mm má i Lysá hora v Beskydech (503,7 mm),“ potvrzují meteorologové.
Zdroje: ČHMÚ, Facebook ČHMÚ
Napište komentář