
Zdeněk Jozíf podstoupil odstranění mandlí v pardubické nemocnici a o pár dní později doma vykrvácel.
To, co mělo být rutinním zákrokem, skončilo tragédií. Zdeněk Jozíf byl propuštěn tři dny po operaci mandlí i přes přetrvávající bolest a zvýšené zánětlivé hodnoty. Doma mu však nečekaně praskla céva. Zatímco zoufalá žena volala o pomoc, záchranáři už ani nedokázali zastavit krvácení. Rodina dnes žádá potrestání zodpovědných lékařů a podala na nemocnici trestní oznámení.
Hrůzný konec po banální operaci
Podle příbuzných si Zdeněk stěžoval na bolesti v krku i po návratu z nemocnice a spoléhal na předepsaná antibiotika s analgetiky. V den, kdy zemřel, se údajně pokusil dojít na toaletu, kde mu praskla krční céva. „Z krku mu sršela krev jako z hadice a říkal mi, že se udusí,“ popsala vedle něho stojící manželka. Přivolaní záchranáři již ale neuspěli a na místě mu konstatovali smrt z důvodu masivního krvácení a selhání oběhu i dechu.
Rodina žádá spravedlnost
Blízcí zesnulého se obrátili na policii s obviněním, že personál ORL kliniky v Pardubicích nedostatečně posoudil Zdeňkův stav při propuštění. V propouštěcí zprávě prý chyběly jasné pokyny k další péči a kritická doporučení k pozorování zánětlivých parametrů. „Přestože byl Zdeněk stále nemocný, pustili ho domů. Kdyby mu dali aspoň hodinu navíc na dohled, možná by dnes žil,“ uvedla členka rodiny.
88letá žena čekala v nemocnici v kritickém stavu. Než se jí dostalo pomoci, zemřela v čekárně
Podobné případy odhalují systémové mezery
Nejde o ojedinělý incident. V téže pardubické nemocnici podstoupil v květnu 2017 osmiletý Adámek odstranění mandlí. O pouhé čtyři dny později na dětském lůžkovém oddělení z operační rány začal intenzivně krvácet. Místo okamžitého překladu zpět na sál ho sestry společně s lékařkou poslaly na ORL ambulanci, kde volání odborné pomoci trvalo několik kritických minut. Masivní krvácení vedlo k vniknutí krve do dýchacích cest, Adámek se začal dusit a utrpěl těžké poškození mozku.
Soud lékařce prokázal těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a uložil jí podmíněný trest odnětí svobody na jeden rok s dvouletým odkladem. Sestrám, které se na zpoždění zásahu podílely, soud udělil roční podmínku (šestiměsíční nepodmíněný trest). Jedna ze sester a samotná nemocnice Pardubického kraje byly zproštěny obžaloby, jelikož soud neshledal porušení zákonných postupů.
Na webu SvětKreativity jsme také nedávno popisovali případ tříleté holčičky, která po trhání mandlí silně krvácela a málem zemřela, přestože mělo původně jít o bezproblémový zákrok. I u ní šlo o pozdní zásah a nedostatečné sledování po operaci. Tyto události upozorňují na nutnost přísnějších protokolů a lepšího školení personálu.
Zdroj: Blesk, Healthline
Napište komentář